İçeriğe geç

ETA Üyelerinin Davasında Mahkeme Başkanının Sorduğu Sorunun Benzer Davalarda Hakimin Tarafsızlığını İhlal Ettiğine Dair İHAM’ın Mondragon ve Diğerleri v. İspanya Kararının Çevirisi

by 04/12/2018

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM), 6 Kasım 2018 tarihinde verdiği Otegi Mondragon ve Diğerleri v. İspanya kararında ETA örgütü üyesi başvurucunun yargılandığı davada mahkeme başkanının sorduğu sorunun hakimin diğer ETA üyelerinin yargılandığı benzer diğer davalarda da tarafsızlığına gölge düşürdüğüne karar verdi.

Mart 2010’da ilk başvurucu Mondragon’un üç hakimden oluşan bir heyet tarafından ‘terörizmi teşvik etme’ suçundan iki yıl hapis cezasıyla cezalandırıldığı yargılamada mahkeme başkanı, başvurucuya, “ETA’nın şiddet eylemlerini kınayıp kınamadığını” sormuş, başvurucunun cevap vermeyi reddetmesinin ardından “cevap vermeyeceğinizi biliyordum” demiştir. Başvurucu, hakimin tarafsız olmadığını ileri sürmüştür. 

İlk başvurucu Mondragon gibi ETA üyesi olduğu iddia edilen diğer beş başvurucu hakkında da farklı suçlardan davalar açılmış, bu dava da birinci başvurucuya ceza veren heyetin olduğu mahkemede görülmüştür. Diğer başvurucular da, ilk başvurucuya ceza veren heyetin kendilerine karşı da tarafsız olamayacağı görüşündedir.

İHAM, bu başvuruda başvurucuların tarafsız bir mahkemede yargılanma hakkı bağlamında adil yargılanma haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Bu kararın özellikle örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla haklarında açılan davalarda neredeyse hiçbir usul kuralının dikkate alınmadan yargılanan Barış İçin Akademisyenler’in davalarında ve Anayasa Mahkemesi başvurularında işe yarayacağını düşündüğümüz için çevirisini yapmayı planlıyorduk ki, kendisi de Barış İçin Akademisyenler’den biri olan Devrim Kılıçer hocanın kararın tamamını çevirdiğini öğrendik. Kendisine hem kararı çevirdiği hem de sitede yayımlamamıza izin verdiği için bir kez daha çok teşekkür ederiz.

Karara buradan, Devrim hoca tarafından yapılan çevirisine ise buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: