İçeriğe geç

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya Parlamentosu’nun aldığı krallık karşıtı kararın iptali için yapılan başvuruyu görüşmeye karar verdi

by 06/12/2018

İspanya Kralı’nı eleştiren ve başında olduğu kurumun lağvedilmesini talep eden metin Ekim ayında Katalan Meclisi tarafından kabul edilmişti.

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya Parlamentosu’nun Ekim ayında kabul ettiği monarşi karşıtı kararına karşı temyiz başvurusunu değerlendirmeye karar verdi.

Metin Kral Felipe’yi eleştiriyor ve başında olduğu kurumun lağvedilmesini talep ediyor.

Yine de yargıçlar, genelde olduğu gibi, metnin yasallığıyla ilgili kesin bir karar verirken önleyici olarak askıya alınmasına karar vermedi.

Bunun sebebi, İspanya Hükûmeti’nin bir ay önce kararı Mahkeme’ye taşımasına karşın yürürlüğü durdurma talebinde bulunmamış olması.

Madrid yürütme organı sözcüsü kararın “anayasal sadakat ilkesinin ciddi şekilde ihlal edilmesi” ve “bir cumhuriyet ilanına yönelik tek taraflı bağımsızlık yol haritasına” devam eden bir adım olduğunu iddia etti.

Kral karşıtı karar

Karar, sol eğilimli Catalunya en Comu-Podem (CatECP) tarafından teklif edilmiş ve en önemli iki bağımsızlık yanlısı ve hükûmet ortağı Junts per Catalunya (JxCat) ve Esquerra Republicana (ECR) oylarıyla kabul edilmişti.

Karar lehinde oy kullanan partiler Kral VI. Felipe’yi 3 Ekim’de yaptığı ve Katalan Hükûmeti’ni yasadışı kabul edilen bir bağımsızlık referandumu düzenlemekle itham ederken seçmenlere yönelik polis şiddetinden bahsetmediği konuşmasını eleştirmişti.

Karar, “cumhuriyetçi değerlere” ve “monarşi gibi çağdışı ve anti-demokratik bir kurumun” kaldırılmasına desteği yeniden vurgulamıştı.

 

Kaynak: Catalan News

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: