İçeriğe geç

Şili Anayasa Mahkemesi insan hakları ihlallerinden mahkûm olanlara daha ağır şartlar öngören düzenlemeyi haklı buldu

by 08/01/2019

Şili Anayasa Mahkemesi, insan haklarını ihlal edenlerin şartlı salıverilmesini daha sıkı şartlara bağlayan düzenlemeyi anayasaya uygun buldu. Getirilen yeni şartlar arasında cezanın üçte ikisinin çekilmiş olması, davanın çözülebilmesi için yetkililerle işbirliği yapmak ve yapılan fiilin doğru olmadığını kabul etmek bulunmakta.

Karar, Kongre’deki merkez-sol muhalefet tarafından kabul edilen şartların anayasaya aykırı bulunmasını talep eden iktidar partisi içindeki muhalif kanat için bir yenilgi olarak görüldü. Gerekçesi 2 Ocak’ta açıklanan karar temyiz edilemiyor.

Muhalefet milletvekilleri tarafından kabul edilen üç değişiklikten ikisi anayasaya uygun bulundu; üçüncü ise anayasaya aykırı bulunmasına karşın, insanlığa karşı işlenen suçların kamuoyu önünde olmasına gerek olmaksızın doğru bulunmadığının ifade edilmesinin yeterli olacağı şeklinde düzeltildi.

İktidar partisi, diğer mahkûmlarla insan haklarını ihlal edenler arasında farklı şartlar ön görülmesinin kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olacağını iddia ediyordu.

İnsan hakları aktivistleri hapse girmiş hak ihlalcilerinden çok azının, yaklaşık on kadarının, yeni şartları karşılayabildiğini ifade ediyor. Bu da 170 kadar mahkûmun çoğunun parmaklıklar ardında kalması demek.

Çoğu yargıç, Şili’nin diktatörlük döneminde görev yapmış eski yetkililerin, işlemiş oldukları suçlardaki diğer işbirlikçilerinin ayrıntılarını ortaya çıkarmamak ve kayıpların nerede olduğuna dair bilgileri paylaşmamak için görünmez bir sessizlik anlaşması yaptığını ifade ediyor.

General Augusto Pinochet 1973-1990 yılları arasında Şili’yi yönetirken, resmî raporlara göre, 3000’den fazla hükûmet karşıtı öldürülmüştü.

 

Kaynak: Miami Herald

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: