İçeriğe geç

Macaristan Anayasa Mahkemesi’nden “Soros’u Durdur” yasağının iptal talebine ilişkin yorumlu ret kararı

by 07/03/2019

Macaristan Anayasa Mahkemesi, Macar Ceza Kanunu’nda yer alan ve “Soros’u durdur” maddesi olarak bilinen yasadışı göçmenliğin teşvik edilmesi yasağının anayasaya aykırı olmadığına ancak şartlarının “ihtiyaç sahiplerine insancıl yardım sağlamaya veya onların acılarında azaltmaya yönelik” eylemlere uygulanamayacağına karar verdi.

Mahkeme insancıl yardım sağlamanın yasak kapsamı dışında olduğunu ifade etti ve yasağın “fakir ve savunmasız kişilere yardım etme anayasal zorunluluğunu yerine getiren cömert eylemlere” uygulanamayacağını ekledi.

Yüksek Mahkeme önündeki dava, getirilen yeni şartların açık olmadığı ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği ve bu nedenle de anayasaya aykırı olduğunu iddia eden Uluslararası Af Örgütü’nün Macaristan şubesi tarafından talep edilmişti.

Mahkeme’ye göre yasadığı göçmenlik ancak failin baskı görmekte olmayan kişiler adına hareket edildiğinin farkında olması halinde “kasten ve belli bir amaç güderek” teşvik edilebilir. Kararda failin, kişinin ülkede yasadışı şekilde bulunduğunun bilindiği hallerde ülkeye girenin bir oturma izni elde edebilmesine yardım etmesi durumunda suçlu olacağı belirtildi.

Yasak, siyasal tartışmalarda olduğu gibi birinin göçmenlikle ilgili düşüncelerini ifade etmesine değil, yalnızca “başkalarını yasadışı hareketlere ayartan ifadelere” uygulanmaktadır. “Kaçınılması gereken risk iletişim değil, iletişimin ortaya çıkarmayı amaçladığı eylemlerdir.”

 

Kaynak: Hungary Today

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: