İçeriğe geç

Fransa Anayasa Konseyi sarı yeleklilerle ilgili yasanın valilere bazı göstericileri yasaklama yetkisi veren bölümünü iptal etti

by 04/04/2019

Anayasa Konseyi 4 Nisan’da verdiği kararla, Fransa’da gösteriler sırasında etrafa zarar verenlerle ilgili yasa önerisinin en tartışmalı maddesini iptal etti. Yoğun tepki çeken söz konusu önlem idarî makamlara “kamu düzeni için belli bir ağırlıkta tehlike” oluşturan herkesin gösteri yapmasını engelleme yetkisi tanıyordu.

Yargıçlar “dava edilen düzenlemelerin idarî makamlara yasaklamayı gerekçelendiren olası nedenlerin değerlendirmesinde aşırı bir takdir alanı bırakmakta olduğunu” açıkladı.

Hükûmet tarafından “tüm keyfîlikten” uzak bir “koruma kanunu” olarak tanıtılan metnin 3. maddesi valilerin, ihlali altı ay hapis ve 7.500 Avro para cezasıyla cezalandırılabilen idarî gösteri yasakları ilan edebilmesini sağlıyordu.

12 Mart’ta Parlamento tarafından kabul edilen söz konusu kanun önerisi hükûmetin, sarı yeleklilerin gösteri dalgasında baş gösteren şiddete karşı güvenliğe ilişkin cevabı niteliğindeydi.

Buna karşın yargıçlar, gösterilerde ve çevresinde çantaların ve araçların aranmasıyla ilgili olan ve yüzün kasten örtülmesini bir yıl hapis ve 15.000 Avro para cezası gerektiren bir suça dönüştüren diğer maddeleri Anayasa’ya uygun buldu.

Stada giriş yasağından esinlenen madde

Maddenin düzenlemesine göre söz konusu yasak yalnızca “kişilerin fiziksel bütünlüğüne ciddi şekilde saldıran, mallara önemli zararlar veren” veya önceki başka gösterilerde “şiddet eylemi” gerçekleştiren kişileri kapsamaktaydı.

Stada giriş yasağından esinlenen ve aranan kişiler dosyası (FPR – fichier des personnes recherchées) kaydıyla birlikte kullanılabilecek söz konusu önleyici tedbir, Anayasa tarafından korunan seyahat özgürlüğüyle toplu ifade ve toplanma hakkına zarar verdiği gerekçesiyle yoğun şekilde eleştirilmişti.

Anayasa Konseyi’nin dikkatini çeken iddialar muhalefet partisi milletvekilleri ile birlikte Devlet Başkanı Emmanuel Macron tarafından sunulmuştu.

 

Kaynak: France24

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: