İçeriğe geç

Almanya Anayasa Mahkemesi kamu televizyonuna neo-Nazi partisinin reklamını yayınlama emri verdi

by 21/05/2019

Almanya’nın en yüksek mahkemesi, kamu televizyonu ARD’nin küçük bir neo-Nazi partisinin seçim kampanyası klibini yayınlaması gerektiğine hükmetti. Böylece, yabancılara karşı hakarete vardığı gerekçesiyle reklama getirilen yasak iptal edilmiş oldu.

Geçen ay ARD, Ulusal Demokratik Parti’nin (NPD) Avrupa Parlamentosu seçimleri için hazırlamış olduğu ve içinde kitle göçü nedeniyle “mağdur” haline gelen Almanlar için “güvenli bölgeler” yaratılması çağrısı yapan reklamını yayınlamama kararı almıştı.

Berlin’de bir mahkeme NPD’nin ARD’nin kararına karşı yaptığı temyiz başvurusunu reddetmişti. Federal Anayasa Mahkemesi bu kararı, NPD’nin kampanya yapma hakkını ihlal ettiği ve partiyi diğer partiler karşısında dezavantajlı konuma getirdiği için hukuka aykırı buldu.

Mahkeme “(NPD tarafından yapılan) bir bireysel başvuru bu yüzden şu anda ne kabul edilemez ne de dayanaktan yoksundur” dedi.

NPD, bu ayın sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, bir olan sandalye sayısını artırmak istiyor.

İki sene önce Anayasa Mahkemesi NPD’nin Adolf Hitler’in Nazi partisine benzediğine hükmetmiş ancak demokrasi için tehlike oluşturmadığı gerekçesiyle partinin kapatılmasına gerek görmemişti.

Avrupa Parlamentosu’ndaki milliyetçi, anti-AB partiler AB’nin açık sınır politikasını, 2015’te çoğunluğunu Orta Doğu’daki savaşlardan kaçan Müslümanların yarattığı göçmen dalgasından sorumlu tutuyor.

NPD, Avrupa Parlamentosu’ndaki hiçbir bloğa üye değil.

Reklamdaki dış-ses şu şekilde konuşuyor: “2015’te sınırların keyfi şekilde açılması ve bunu izleyen kontrolsüz kitle göçünden bu yana Almanlar neredeyse her gün mağdur oldu.” Dış-sese suç mahali görüntüleri ve aralarında öldürülenlerin de bulunduğu şiddet kurbanlarının isimleri eşlik ediyor.

NPD ve Almanya’nın ana aşırı-sağ partisi Almanya için Alternatif’nin (AfD) ikisi de suç oranının, çoğunluğunu genç Müslüman erkeklerin oluşturduğu akın nedeniyle artmakta olduğunu söylüyor.

Almanya İçişleri Bakanı geçen haftanın başında önceki yıl anti-semitik suçların %20 oranında arttığını ve çoğu olayda aşırı-sağ dünya görüşünü benimseyen kişilerin suçlu olduğunu ifade etti.

Almanya’daki Yahudiler, liderleri Nazi suçlarını önemsizleştirmekle ve soykırım kurbanlarına adanan bir ulusal anıtı “utanç anıtı” olarak tanımlamakla suçlanan AfD’nin yükselişi nedeniyle tedirginlik yaşıyor.

AfD, 2017’deki seçimlerde, 1960’larda kurulan NPD’yi bertaraf eden bir başarıyla ilk kez Bundestag’a (ulusal parlamentonun alt kanadı) girdi.

 

Kaynak: Trust.org

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: