İçeriğe geç

Brezilya Anayasa Mahkemesi homofobi ve transfobiyi suç haline getirdi

by 24/05/2019

Brezilya Anayasa Mahkemesi’nin çoğunluğu homofobi ve transfobinin suç haline getirilmesi yönünde oy kullandı.

11 yargıçtan altısı eşcinsel ve transseksüel bireylere yönelik ayrımcılığın ırkçılıkla aynı seviyede değerlendirilmesine karar verdi.

Aktivistler, kararın, devamlı şekilde saldırı altında olan topluluğa gerçek bir koruma sağlayacağını ifade ediyor.

Hak savunucusu grup Grupo Gay da Bahia’ya göre bu yıl içinde Brezilya’da 141 LGBT birey öldürüldü.

Katolik Kilisesi ve evanjelik hareket sıklıkla eşcinsel haklarını eleştiriyor ve muhafazakar seçmenlerin güçlü desteğiyle geçen sene Başkan seçilen Jair Bolsonaro kendini homofob olarak tanımlıyor.

Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Luiz Fux “homofobik şiddetin salgın boyutunda” olduğuna değindiği kararında “homofobik suçların fiziksel şiddet kadar endişe verici olduğunu” ifade etti.

Yaklaşık 20 senedir Brezilya’da homofobinin suç haline getirilmesi çabaları vardı ancak konuyla ilgili yasa Kongre’deki muhafazakarlar ve dinî gruplar tarafından dirençle karşılanmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı, Kongre’nin LGBT’leri koruyan özel bir yasa çıkarmasına kadar saldırıların ülkede yürürlükte olan ırkçılık kanunu uyarınca cezalandırılması anlamına geliyor.

Geri kalan yargıçlar 5 Haziran’da yapılacak olan oturumda oy kullanacak.

Brezilya dünyadaki en kalabalık katolik nüfusa ev sahipliği yapmakla birlikte eşcinsel ve trans haklarını güçlü şekilde savunan genç, eğitimli, şehirli liberallerin sayısı da giderek artıyor.

Ülke eşcinsel evliliği 2013 yılında yasalaştırdı ve LGBT çiftlere çocuk edinme hakkı da tanındı.

Grupo Gay da Bahia’nın verilerine göre geçen sene, dünyanın en fazla suç işlenen ülkelerinden biri olan Brezilya’da 420 LGBT birey öldürüldü.

Bazı aktivistler, ırkçı ve kadın düşmanı açıklamalar yapan ayrıştırıcı bir kişiliğe sahip Bolsonaro’nun seçilmesiyle eşcinsel ve transseksüel bireylere yönelik suçların artma ihtimaliyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Geçmişteki söportajlarında Bolsonaro, eşcinsel olmasındansa ölü bir oğlu olmasını tercih edeceğini söylemişti. Geçen ay da Brezilya’nın bir “eşcinsel turizm cenneti” olmaması gerektiğini söylediği için ağır şekilde eleştirilmişti.

 

Kaynak: BBC

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: