İçeriğe geç

Rusya Anayasa Mahkemesi: “Otoriteler gösterileri yalnızca güvenlik gerekçesiyle yasaklayamaz!”

by 24/06/2019

Rusya Anayasa Mahkemesi, yerel yöneticilerin hatalı güvenlik gerekçeleriyle kitlesel eylemleri yasaklayamayacağına karar verdi. Kararda polis, sağlık görevlisi ve itfaiye görevlendirmek suretiyle güvenliği sağlamanın yerel yöneticilerin işi olduğu ifade edildi.

Rusya’da kitlesel toplantıları düzenleyen kanun, muhalefet aktivistleri tarafından fazla sınırlayıcı olmakla ve gerçekleştirilmesi istenmeyen protestoların yasaklanması için otoritelere aşırı bir serbestlik vermekle eleştiriliyor. Salı günü verilen karar, yürüyüş ve gösterilere izin verilmemesini sağlayan boşluğu doldurmuş oldu.

Mahkeme, 2018 yılında Irkutsk şehir konseyinin değerlendirmeye bile almadan reddettiği iki kitlesel gösteri başvurusunu yapan bir siyasal aktivistin şikayetini değerlendirdi. Konsey, organizatörün katılımcıların güvenliğini nasıl sağlayacağını açıklamayı başaramadığını söylemişti. Formlarda yalnızca acil durumlarda kullanılabilecek şehir hizmetlerinin numaraları bulunuyordu.

Mahkemenin kararında konseyin, başvuruları basitçe reddederek hukuka aykırı davrandığı ifade edildi. Kararda, her ne kadar toplumsal etkinliğin organizatörlerinin de bazı sorumluluklarının olduğu kabul edilse de güvenliği sağlamanın ve etkinlik için gerekli olduğu kadarıyla kişilerle koordine olmanın otoritelerin işi olduğu belirtildi.

Mahkeme’ye göre “Her ne kadar ilgili yürütme organı güvenliği sağlamak için talep edilen form ve yöntemlerin dava edilen kanunun düzenlemeleriyle uyumlu olmadığına inanıyorsa da hiçbir şartta bu durum onu iletilen başvuruyu değerlendirme yükümlülüğünden azat etmemektedir”.

Mahkeme ayrıca Rusya mahkemelerine, eylem başvuruları reddedilen kişilerin şikayetlerini nasıl düzgün bir şekilde değerlendirebileceklerine dair talimat yayınladı.

Yargıç Sergey Knyazev, kendisinin ve diğer yargıçların verdiği kararın otoritelere, bir eylem organize eden kişilerle bunun nasıl iyi yönetilebileceğiyle ilgili uzlaşmaya ve “eylemin gerçekleşmemesi için bahane ve gerekçeler bulmaya çalışmamaya” yönelik bir sinyal olduğunu ifade etti.

 

Kaynak: RT

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: