İçeriğe geç

Anayasa Gündemi’nde yeni dönem: 1 Eylül’den itibaren yazılarınızı FORUM sayfasında yayınlamaya başlıyoruz

by 10/08/2019

Anayasa Gündemi’nde yeni bir dönem başlıyor! 1 Eylül’den itibaren anayasa hukuku ve insan haklarıyla ilgili güncel konulardaki akademik yazıları blog’da “FORUM” başlığı altında yayınlamaya başlıyoruz. 

Türkiye’de yargı sistemi ve hak ve özgürlükler üzerindeki sorunlar var olmaya ve hatta artmaya devam ederken söylenecek söz de artıyor. Buna bağlı olarak fakülte dergileri, armağanlar ve akademik diğer yayınların hem niceliği hem niteliği yükseliyor. Bu elbette ki son derece sevindirici bir durum. Ancak herkesin güncel konulardaki bilimsel düşünceye ulaşması mümkün olmuyor. Söz konusu yayınlar çoğu zaman sınırlı bir çevreye hitap ediyor ve bunlara basılı veya online olarak ulaşılmasında zorluklarla karşılaşılabiliyor. Üstelik bu yayınlar genelde uzun aralıklarla yayınlanıyor ve makaleler yayımlandıkları anda Türkiye gündemi karşısında çoktan güncelliğini kaybetmiş olabiliyor. Bu nedenle, Anayasa Gündemi olarak güncel anayasa hukuku ve insan hakları konularında herkesin o konu halen güncelken tepki verebileceği, kolayca ulaşabileceği akademik nitelikli yazılara bir ortam yaratmak istedik. Sonuç olarak blog içerisinde FORUM sayfası oluşturmakta karar kıldık. 

FORUM’a yüksek lisans ve doktora programları öğrencileri, stajyer avukatlar, avukatlar, hakim ve savcılar ile bugün veya öncesinde herhangi bir alanda bir akademik ünvana sahip olanlar yazı gönderebilecek. Dolayısıyla, yazı göndermek için bu kategorilerden birine girmeniz ve yazınızın konusunun anayasa hukuku ve/veya insan haklarıyla ilgili olması gerekmekte. Yazılar herhangi bir editör veya hakem denetiminden geçmeyecek (blog’a erişim engelleme kararı aldırtmayacak yazılar yazacağınıza inanıyoruz :)). Yazılarınızı güncel bir konuyla ilgili olarak olabildiğince akademik kurallara uyarak (örneğin intihal yapmadan ve gerektiği yerlerde referans vererek) ve ifade özgürlüğü kıstaslarına uygun (şiddet ve nefret söylemi içermeyen, bunları meşru göstermeyen, teşvik etmeyen, kin ve düşmanlığa tahrik etmeyen, çoğulcu demokrasiyi ortadan kaldırmayı amaçlamayan, hakaret ve hedef göstermeyen) şekilde ve dilediğiniz herhangi bir dilde yazabilirsiniz. 

1 Eylül’den itibaren Türkiye’ye, yurtdışında çok sayıda örneği* olan yüksek seviyeli bir tartışma ortamını sunmak istiyoruz. Umuyoruz böylece ülkemizdeki ifade özgürlüğü, demokrasi, anayasanın üstünlüğü ve insan hakları mücadelesine ufak da olsa bir katkımız olur. 

Yazılarınızı anayasagundemi@gmail.com adresine bekliyoruz. 

*Bazı örnekler için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

Strasbourg Observers (https://strasbourgobservers.com/

Verfassung Blog (https://verfassungsblog.de/)

Ejil: Talk! (https://www.ejiltalk.org/)

From → forum, Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: