İçeriğe geç

Filipinli vekiller Netflix dizisinden esinlenerek olası bir liderlik krizine karşı kanun teklifi verdi

by 03/09/2019

Filipinli milletvekilleri, anayasal bir liderlik krizi sırasında ülkenin bir devlet başkanına sahip olabilmesi için, kabaca Netflix’in popüler siyasal gerilim dizisi “Designated Survivor”dan esinlenen bir yasa teklifinde bulundu.

Kongre’nin her iki kanadına ayrı şekilde iki yasa koyucu tarafından verilen ve halk arasında Designated Survivor kanunu olarak bilinen Devlet Başkanlığı Halefiyet Yasası adındaki düzenleme, anayasal tüm haleflerin devre dışı kalması halinde başkanlığı düzenliyor.

Senatör Panfilo Lacson, teklifinin Netflix’in “Designated Survivor” dizisinden esinlendiğini ifade ediyor.

Dizide aktör Kiefer Sutherland, “State of the Union” (Birliğin Durumu) konuşması sırasında başka bir yerde saklanan Konut ve Şehir Geliştirme Sekreteri Tom Kirkman’ı canlandırıyor.  Konuşma sırasında Beyaz Saray’ın bombalanması ve Başkan’ın ve içindeki diğer herkesin ölmesi üzerine Birleşik Devletler Başkanı olmak zorunda kalıyor.

Lacson “Designated Survivor’dan esinlenerek teklifi verdim çünkü bu konuda anayasanın ilgili maddesi boşluk içeriyor” şeklinde konuştu.

Filipinler Anayasası, mevcut devlet başkanının ölmesi, görevden alınması veya görevi sırasında kısıtlı duruma düşmesi halinde bir iktidarın devri düzenlemesi içeriyor. Ancak tüm haleflerin ölmesi veya sürekli şekilde etkisiz olması haliyle ilgili bir düzenleme bulunmuyor.

Lacson, üst meclisin veya alt meclisin en yaşlı üyesinin ya da önceden belirlenmiş bir kabine üyesinin görevdeki devlet başkanı olarak atanmasını öneriyor.

Alt meclisteki teklifin yazarı, Birleşik Devletler’in Soğuk Savaş yıllarına kadar giden uygulamasının aynen alınmasını ve geçişi güvenceye almak için önceden belirlenmiş bir halefin üst düzey toplantılar sırasında gizli bir yerde tutulmasını istiyor.

Kongre üyesi Precious Hipolito Castelo teklifiyle ilgili olarak “bir liderin eksikliği hukuksuzluğa, düzensizliğe ve hatta daha kötüsü, anarşiye neden olabilir” diyor.

Kaynak: Reuters

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: