İçeriğe geç

Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite’nin silahlı çatışmada tecavüzü işkence olarak kabul ettiği ilk karar: A. v. Bosna Hersek kararının çevirisi

by 11/09/2019

Birlemiş Milletler İşkenceye Karşı Komite, 2 Ağustos 2019 tarihli A v. Bosna Hersek kararıyla İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne taraf olmadan önce yaşanan silahlı çatışmalar sırasında bir ordu mensubun başvurucuyu silah zoruyla arabasına bindirerek ona tekrarlayan şekilde tecavüz etmesini, ilk kez işkence olarak tanımladı ve başvurucuya, hızla adil ve makul bir tazminatın sağlanması; başvurucuya derhal ücretsiz tıbbi ve psikolojik destek sağlanması; başvurucu ve ailesine yönelik resmi özürlerin dilenmesi; nihai gözlem raporuna uygun olarak, yerel hukukta, cinsel şiddeti kapsar şekilde savaş suçları mağdurlarına her türlü tazmin imkanının sağlanması adına etkili bir onarım mekanizması kurulması ve cinsel şiddeti kapsar şekilde savaş suçları mağdurluğu statüsünü açıkça tanımlayan ve ülke çapındaki mağdurların özel birtakım hak ve kazanımlarını güvence altına alan hukuki bir çerçevenin düzenlenmesi ve yürürlüğe sokulması için Devlet’e bir dizi yükümlülük yükledi. 

Bu önemli kararı (devletin savunmaları ve savunmalara karşı beyanlar kısmı hariç) stajyer avukat Polat Yamaner bire bir çevirdi.

Kararın İngilizcesini buradan, Türkçe çevirisini buradan okuyabilirsiniz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: