İçeriğe geç

Peru Devlet Başkanı Kongre’yi feshetti ancak milletvekilleri karara direniyor

by 01/10/2019

Peru’daki siyasal kriz Devlet Başkanı Mertin Vizcarra’nın yolsuzluğu önleyici tedbirlerini engellediğini iddia ettiği Kongre’yi feshetmesiyle daha da derinleşti.

Muhalefetin çoğunlukta olduğu Kongre de buna karşı Vizcarra’yı görevden aldı ve Başkan Yardımcısı’nı Peru’nun yeni lideri olarak belirledi.

Ancak yetkililer kararın geçersiz olduğunu çünkü Meclis’in daha önce kapatılmış olduğunu belirtiyor.

Vizcarra’yı destekleyen yüzlerce kişi kararı kutlamak için başkent Lima’daki Kongre binası önünde toplandı; polis güvenlik önlemleri aldı.

Brezilyalı inşaat şirketi Odebrecht’in de içinde olduğu dev yolsuzluk haberiyle zaten sersemlemiş olan Peru’dan kaotik görüntüler geliyor.

Televizyonda yayınlanan konuşmasında Vizcarra “Peru halkı, elimizden geleni her şeyi yaptık” dedi ve Devlet Başkanı’nın Kongre’yi feshetmesini sağlayan anayasal maddeyi kullandığını açıkladı.

Vizcarra, milletvekillerinin reformlarını kabul etmemesi ve geçen hafta da erken seçim yapılması için hazırlanan kanunu reddetmesi üzerine yeni yasama seçimlerinin yapılabilmesi için bu sert tedbirin zorunlu olduğunu ifade etti.

Ancak muhalefet milletvekilleri Vizcarra’yı “diktatör” olarak niteledi ve onu geçici olarak görevden alarak Başkan Yardımcısı Mercedes Aráos’u onun yerine seçti.

Vizcarra, geçen yıl halefi PEdro Pablo Kuczynski’nin yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmesi üzerine göreve başlamıştı.

Peru’nun diğer son üç Devlet Başkanı da Odebrecht skandalıyla bağlantılandırılmıştı. Şirketin yönetici kadrosundakiler dünyanın çeşitli bölgelerinde sözleşme imzalamak karşılığında siyasetçilere rüşvet verdiklerini kabul etmişlerdi.

Kaynak: BBC

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: