İçeriğe geç

Fransız enerji devi Total’e ağır darbe: Anayasa Konseyi biyo-yakıtlar listesinden palm yağını çıkaran kanunu anayasaya uygun buldu

by 23/10/2019

Fransa Anayasa Konseyi, enerji şirketi Total’in yaptığı itirazı reddederek, ülkenin biyo-yakıt projesinden palm yağını çıkaran kanunu anayasaya uygun buldu. Şirket kanunun Fransa’nın güneyindeki üretim tesisini tehlikeye attığını iddia etmişti.

Düzenleme, 2020 Ocak ayından itibaren izin verilen biyo-yakıtlar listesinden palm yağını çıkarıyor ve ilgili vergi avantajlarını da iptal ediyor.

Total, üretime Temmuz’da başlayan La Mede’deki tesisini ham petrol rafinerisinden biyo-yakıt tesisine çevirmek için 300 milyon Avro harcamıştı.

CEO Patrick Pouyanne eğer kanun anayasaya uygun bulunursa bunun, rafineri için 80 milyon Avro’ya kadar zarar anlamına geleceği ve şirketin planlarını yeniden düşünmek zorunda kalacağı uyarısında bulunmuştu.

Anayasa Konseyi, yaptığı açıklamada, “palm yağı üretiminde ve üretimi için dünya çapında büyük oranlarda toprak kullanımında görülen sert artış ve buna bağlı olarak ormansızlaşma ve bataklıkların kurutulması göz önünde bulundurulduğunda” kanunun çevrenin korunmasıyla ilgili kamunun çıkarıyla uyumlu olduğunu ifade etti.

Bir sözcü Total’in mahkemenin kararını not ettiğini söyledi ve Pouyanne’ın eğer karar iptal edilmezse şirketin, bazı hammaddelerin yerelden karşılanmasıyla ilgili olarak hükûmetle bir anlaşmaya varamayacağına yönelik önceki açıklamalarını tekrar etti.

Pouyanne, Eylül ayında yapılan duruşmada milletvekillerine Total’in 300 kişinin çalıştığı La Mede’i kapatmak istemediğini söylemişti.

Buna karşın, şirketin rafineri için yağlı tohumları Fransız çiftçilerden alma sözünü yerine getiremeyeceğini belirtmişti.

Geçen ay “ihracat piyasası bakmak zorunda kalırız ancak rafineri rekabetçi olmaz” demişti.

Avrupa Birliği de çevreye etkisi nedeniyle biyo-yakıtta pal yağının kullanımını sınırlamayı planlıyor. Bu durum, en büyük üreticiler olan Malezya ve Endonezya’yla diplomatik gerginlik yaratmış durumda.

Vergi Muafiyetleri

Fransız Hükûmeti’nin 2019 bütçesine göre palm yağı için vergi muafiyeti 1 Ocak 2020’de sona erecek. Kanun, üreticinin, sera gazı salımında dolaylı artışı engelleyen şartlarda üretildiği güvencesi verdiği haller dışında palm yağının biyo-yakıt olarak kabul edilemeyeceğini belirtiyor.

Diğer biyo-yakıtlar için vergi muafiyeti devam ediyor.

Total, yakıta palm yağının katılmasının bir tür yenilenebilir enerji kullanımı olduğunu ve bütçe kanununun palm yağıyla diğer yağlı tohumlar arasında adaletsiz bir fark yarattığını iddia ediyor.

Şirket 2018 yılında La Mede’de palm yağı kullanmak için hükûmetten izin almıştı. Şirket, palm yağının, kullanılacak Fransız yağlı tohum mahsulü ve geri dönüştürülmüş yağla birlikte, kullanılan hammaddenin yarısından azını teşkil edeceğini taahhüt etmişti. Ancak plan, çevre aktivistleri ve çiftçilerden tepki görmüştü.

Çevre koruma örgütü Greenpeace mahkemenin kararını “ormansızlaşmaya karşı verilen mücadele için iyi bir haber” diyerek memnuniyetle karşıladı ve Fransa’ya soyayı da onaylanmış biyo-yakıt listesinden çıkarma çağrısı yaptı.

Kaynak: Reuters

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: