İçeriğe geç

İngiltere’de seçimlerle ilgili tartışma programına çağrılmayan partilerin “program iptal edilsin” talebi reddedildi

by 28/11/2019

Liberal Demokratlar (Lib Dem) ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) televizyondaki tartışma programıyla ilgili Yüksek Mahkeme’ye yaptıkları başvuru kabul edilmedi. Partiler, programa yalnızca İşçi partililerin ve muhafazakârların çağrılmasının yasa dışı ve adaletsiz olduğunu iddia etmişti.

Salı günü ITV’de gerçekleşen seçim tartışmasında, Lib Dem ve SNP’nin Yüksek Mahkeme’yi liderleri Jo Swinson ve Nicola Sturgeon’ın da dahil edilmesi gerektiğine ikna edememesi üzerine yalnızca Boris Johnson ve Jeremy Corbyn karşı karşıya geldi.

Tüm gün yasal gerekçeleri dinleyen iki kıdemli hâkim, Lord Yargıç Davis ve Yargıç Warby, yayıncı kuruluşun “bir kamu fonksiyonu” görmemesi nedeniyle mahkemelerde yargılanmaya uygun olmadığına karar verdi.

Yargıçlar, Lib Dem ve SNP için tek yolun, yayınları denetleyen Ofcom’a şikâyette bulunmak olduğunu ifade etti. Bundan önceyse Mahkeme’ye, Ofcom’un programların yayınlanmasından önceki şikâyetleri inceleyemediği belirtilmişti.

Kararı okuyan Lord Yargıç Davis şunları söyledi: “Yarınki programın bu şekilde planlanması kararı, yayıncılık kurallarının amacı doğrultusunda gerektiği gibi bir tarafsızlık amacı taşımayan söylenemeyeceği ITV’nin editoryal muhakemesiyle ilgili bir konudur: özellikle de haklı olarak birbiriyle bağlantılı programlar serisi olarak görülen bundan sonraki mülakatlar, tartışmalar ve diğer programlar ışığında. Yayıncılık kurallarının bir ihlali söz konusu olmamıştır.”

Ayrıca Yargıç şunu da ekledi: “ Kamu hukuku anlamında, editoryal karar, haklı ve mantıksal olarak ITV’ye ait bir karardır. Karar, ilgisiz ve önemsiz unsurları dikkate almamıştır; ve karar mantıksız veya saçma olarak da görülemez.”

Kaynak ve haberin devamı (İng.): The Guardian

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: