İçeriğe geç

Güney Kore Anayasa Mahkemesi: “Eşcinsellere yönelik nefret söylemi ifade özgürlüğü kapsamında değildir”

by 17/12/2019

Güney Kore Anayasa Mahkemesi, Seul Metropolitan Eğitim Bürosu’nun eşcinselliğe veya belli dinlere yönelik ayrımcılığı ve nefret söylemini yasaklayan öğrencilerin insan hakları düzenlemesinin Anayasa’yı ihlal etmediğine karar verdi.

Dokuz üyeli mahkeme, bir Hristiyan okulundaki öğretmen ve velilerin başvurusunda düzenlemeleri oybirliğiyle Anayasa’ya uygun buldu.

Eğitim bürosunun düzenlemeleri, bir süreden beri liberallerle muhafazakârlar arasındaki bir tartışmanın merkezindeydi.

Başvurucular, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerin, bir bireye cinsiyeti, dini veya cinsel yönelimi nedeniyle nefret söyleminde bulunamayacağı veya ona karşı ayrımcılık yapamayacağını belirten bir cümleye itiraz etmişti.

Başvurucular, söz konusu düzenlemenin, dinlerine ve kutsal değerlerine aykırı şekilde Hristiyanların eşcinselliği reddetmesini engellediğini ve böylece ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini iddia etmişti.

Mahkeme, kararında, “bu tür nefret söylemleri bir insan olarak bir bireyin ve bir azınlığın onuruna zarar vermekte ve özel grupların değerini reddetmektedir. Yani bunları yasaklamak, Anayasa’nın güvenceye aldığı onuru korumak için elzemdir” ifadesini kullandı.

Mahkeme, özellikle de fiziksel ve aklî olarak gelişmekte olan öğrencilere yönelik bu tür söylemlerin, bu alanlarda onların yeteneklerine zarar verebileceğini ve onların kişilikleri üzerinde de olumsuz sonuçlar yaratabileceğini belirtti.

Kararda “Mahkeme, düzenlemeyle elde edilen kamu yararının, başvurucuların ifade özgürlüğünden çok daha büyük ve çok daha önemli olduğu sonucuna varmıştır” denildi.

 

Kaynak:Korea Times

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: