İçeriğe geç

Avusturya’da Almanca bilmeyen göçmenlere verilecek yardımdan kesinti yapan kanun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi

by 07/01/2020

Avusturya Anayasa Mahkemesi, Avusturya’da yaşayan ve Almanca öğrenmeyen yabancıların daha az yardımdan yararlanmasına dair kanunu iptal etti. Kanun, bir önceki sağcı hükûmet tarafından kabul edilmişti.

Avusturya Anayasa Mahkemesi, merkez-sağ Halk Partisi ve aşırı-sağ Özgürlük Partisi koalisyonu tarafında kabul edilen kanunun, göçmenlere yapılan refah yardımını azaltan önlemleri de içeren birçok maddesini anayasaya aykırı buldu.

Mahkeme, yardım başvurularında Almanca veya İngilizce yeterlik şartını arayan düzenlemenin anayasayı ihlal ettiğini, çünkü öğrenme güçlüğü yaşayan ya da Almanca gerektirmeyen bir iş bulmayı başaran kişilere karşı ayrımcılık yarattığını ifade etti.

Kanun, Almanca veya İngilizce seviyesi yetersiz düzeyde olanlardan, normal şartlarda 863 Avro olan yardımın 300 Avro’sunun kesilmesini öngörüyordu.

Kanun, Halk Partisi ve Özgürlük Partisi tarafından 2018 yılında, açıkça Avusturya’nın potansiyel göçmenler için daha az çekici hale gelmesi için tasarlanmıştı. Göçmenlerin azaltılması her iki partinin de en önemli mesajları arasında yer alıyordu.

Büyük ailelere etkisi

Doğan her çocuk için yardımın aşamalı olarak azalmasına dair bir başka düzenlemenin de anayasayı ihlal ettiği kararına varıldı.

Mahkeme kararında, “Söz konusu düzenleme çok sayıda çocuğa sahip aileler için bir dezavantaj yaratmaktadır. Nesnel olarak gerekçelendirilmemiştir ve bu nedenle anayasaya aykırıdır” denildi.

Kesintiler, “çok sayıda çocuğa sahip ailelerin zorunlu yaşam şartlarının güvence altına alınamamasına” neden olabilirdi.

Mahkeme, söz konusu düzenlemenin, Avusturyalıların sahip olduğundan daha geniş ailelere sahip olan göçmen aileleri üzerinde özel bir olumsuz etkisi olabileceğine karar verdi.

Kilise cemaatleri ve aktivistler de bir önceki hükûmet tarafından duyurulduğunda söz konusu önlemleri eleştirmişti.

Eski başbakan Sebastian Kurz tarafından kurulan sağcı koalisyon hükûmeti, başbakan yardımcısı ve aşırı-sağcı lider Heinz-Christian Strache’ye karşı gündeme gelen yolsuzluk iddiaları nedeniyle Mayıs ayında çökmüştü. Yolsuzluk skandalı sonunda Eylül ayında genel seçimlere gidilmişti.

Kurz ve Halk Partisi, yeni koalisyon hükûmetini kurmak için Yeşiller’le anlaştı.

Kaynak: DW

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: