İçeriğe geç

İspanya Yüksek Mahkemesi hapis cezası alan Katalan bağımsızlık liderinin Avrupa Birliği Parlamentosu’ndaki görevine başlamasına engel oldu

by 14/01/2020

İspanya Yüksek Mahkemesi’nin ceza dairesi başkanı Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu’na bir mektup göndererek Katalan bağımsızlık lideri Oriol Junqueras’ın 13 yıl hapis cezası alması nedeniyle AB Parlamentosu’ndaki görevine başlamasının mümkün olmadığını iletti.

Junqueras, geçen Ekim ayında, onaylanmamış bir referandum düzenleme ve Katalonya’nın İspanya’dan ayrıldığını açıklamasındaki öncü rolüne bağlı olarak isyan ve kaynakların kötüye kullanılması nedeniyle ceza almıştı. Buna karşın, 2019 yılının ilk aylarında yapılan seçimleri kazanarak AB Parlamentosu’na üye seçilmişti. Yüksek Mahkeme’nin kararına kadar İspanya hukukunun Junqueras’ın göreve başlamasına izin verip vermediği belirsizdi.

Karar, durumu geçen Aralık ayında Avrupa Adalet Divanı (AAD) tarafından da değerlendirilen Junqueras’ın yaşadığı hukukî dalgalanmanın bir devamı. AAD’nin kararı Junqueras’ın Parlamento’daki koltuğuna oturabileceğine işaret ediyordu. Kararda, Parlamento’nun seçilmiş üyelerini görevlerini yerine getirirken koruyan parlamenter dokunulmazlığın ona, Mayıs ayında seçildiğinde tanınmış olduğu ifade edilmişti. Bu nedenle, hakkındaki ceza davası, onu koltuğa oturmaktan alıkoymak amacıyla kullanılamazdı. AAD davayı görürken hâlâ belirsiz ve verilmemiş olan kesin karar ve cezayı takiben İspanyol yargı sistemi, Junqueras’ın hapis cezasının hukukî sonuçları hakkında karar verebilecekti.

AB Parlamentosu’na gönderilen ve davasında kesin karar verilmesi nedeniyle Junqueras’ın hapisten salıverilemeyeceğini belirten mektupla birlikte İspanya hukukunun, onun Avrupa Parlamentosu üyesi olarak göreve başlamasına engel teşkil ettiği anlaşılmış oldu.

Kaynak: Jurist.org

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: