İçeriğe geç

Putin Rusya’yı kendinden sonraya hazırlıyor: Anayasa değişikliği önerisine parlamentodan firesiz destek

by 28/01/2020

Rusya Parlamentosu’nun alt meclisi, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından önerilen ve görevi bıraktıktan sonra etkisini sürdürme girişimi olarak görülen kapsamlı anayasa değişikliklerine ilk turda oybirliğiyle destek verdi.

Putin’in açıkladığı reformlar, Parlamento’nun alt kanadı olarak bilinen Devlet Duması’nda gerçekleşen oylamada 432 milletvekilinin tamamının oyunu aldı. Kimse ne karşı oy kullandı ne de çekimser kaldı. Duma, Putin yanlısı Birleşik Rusya Partisi’nin hakimiyeti altında.

Her ne kadar Putin, liderlerin makamlarında öldüğü Sovyet dönemi uygulamasını onaylamadığını söylese de değişiklikler, 2024’te başkanlık süresi dolan Putin’e etkisini devam ettirme fırsatı verecek gibi görünüyor.

Düzenleme, şu anda Devlet Başkanı’na danışmanlık yapan düşük profilli bir organ olan Devlet Konseyi’ne ilk defa Anayasa’da üstün bir statü tanıyacak. Başkan’ın bazı geniş yetkileri kısılacak ve Parlamento’nun yetkileri artırılacak.

67 yaşındaki Putin, Kremlin’i terk ettikten sonra ne yapacağını henüz açıklamadı.

Kanunlaşmadan önce anayasa değişikliklerinin Parlamento’nun alt kanadında iki defa daha onaylanması ve ardından üst kanat tarafından oylanması, bölgesel parlamentolar tarafından incelenmesi ve Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Rusya Anayasası 1993’ten bu yana değiştirilmedi.

Parlamento Başkanı Vyacheslav Volodin, alt meclisin düzenlemeyle ilgili bir sonraki incelemesini 11 Şubat’ta yapacağını ve Parlamento’nun tüm onay sürecini Şubat sonuna kadar bitirebileceğini ifade etti.

Putin, değişikliklerin ayrıca ulusal çapta oylanması gerektiğini de söyledi. Bazı Rus basın-yayın organları bu oylamanın Nisan ayında gerçekleşeceğini belirtse de bunun ne şekilde bir oylama olacağı ve ne zaman yapılacağı henüz açıklık kazanmış durumda değil.

Kaynak: Reuters

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: