İçeriğe geç

Güncelleniyor – İHAM’dan Korona Virüs Önlemleri: Altı aylık başvuru süresi ve diğer süreler, istisnai olarak, 16 Mart itibarıyla 15 Haziran’a kadar üç ay uzatıldı.

by 16/03/2020

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi, 16 Mart 2020 tarihinde, Fransız yetkililerin ve Avrupa Konseyi’nin aldığı bazı kararları göz önünde bulundurarak korona virüsüne karşı aldığı olağanüstü ve istisnai bir dizi önlemi kamuoyuyla paylaştı.

Bu açıklamaya göre Mahkeme, başta öncelik verilmiş davalar olmak üzere, temel faaliyetlerini yerine getirmeye devam edecek. İşlerin devam ettirilmesinin sağlanması amacıyla herkes evden çalışacak. 

Mahkeme İç Tüzüğü’nün 39. maddesi altında yapılan geçici tedbir talepli başvuruların incelenmesi için bazı yöntemler kabul edildi. Bu madde, yalnızca telafisi imkansız bir zararın oluşması riskinin olduğu hallerde uygulanacak.

Mahkeme binaları artık kamunun erişimine açık değil. Mart ve Nisan ayında görülecek duruşmalar, yeni bir karar alınıncaya kadar, iptal edildi. 

Bu yeni düzenlemeler, Mahkeme’nin bulunduğu Devlet’in (Fransa) aldığı önlemlerle uyumlu bir şekilde Mahkeme’nin çalışmaya devam etmesini güvence altına almak için durumun seyrine bağlı olarak sürekli gözden geçirilecek. 

Mahkeme, 27 Mart 2020 tarihinde bir güncelleme yayımlayarak tedbir talepli, acil ve Büyük Daire önündeki başvuruların incelenmeye devam ettiğini, yeni karar alınmaya devam edileceğini ancak eski düzene dönülene kadar Büyük Daire ve acil başvurular hariç yeni karar yayımlanmayacağını duyurdu

Sözleşme’nin 35. maddesinde düzenlenen 6 aylık başvuru süresi ve davalar için verilen diğer bütün süre sınırlamaları istisnai olarak, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bir ay süreyle uzatılmıştı. İHAM, 9 Nisan 2020 tarihinde, söz konusu tedbirlerin istisnai olarak uzatılmasına karar verdiğini duyurdu. Bu açıklamadan sonra, 6 aylık başvurusu, 15 Haziran’a kadar, iki ay daha uzatıldı. 

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: