İçeriğe geç

İHAM’ın Y v. Bulgaristan kararının çevirisi: “Tecavüzle ilgili başlatılan soruşturmada DNA raporuna rağmen failin yıllarca tespit edilememesi ve yargılanamaması, 3. ve 8. maddedeki pozitif yükümlülüklerin ihlalidir.”

by 02/04/2020

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi, 20 Şubat 2020 tarihli Y v. Bulgaristan kararında, 10 Temmuz 2013 tarihinde arkadaşlarıyla gittikleri bir gezi sırasında tecavüze uğrayan başvurucunun polisleri araması üzerine başlatılan soruşturmanın etkililiği ve devletlerin pozitif yükümlülükleriyle ilgili önemli bir karar açıkladı.

Polislerin olay yerine gelip başvurucunun kıyafetlerini, parmak izini tıbbi incelemeye soktuğu, başvurucunun ifadesini aldığı ve doktor raporuna göre tecavüzün olduğunun anlaşıldığı soruşturmanın başında iki şüpheli tespit edilmiştir: Biri, civarda yaşayan ve o gün o saatte evde olduğunu söyleyen Bay X. İkincisi ise yine olay yerine yakın yaşayan inşaat işçisi olan ve DNA testi sonuçlarıyla uyuşan Bay Z.

Başvurucunun göz bozukluğu nedeniyle kişiyi doğru teşhis edemediği gerekçesiyle delil yetersizliği nedeniyle soruşturmanın 2013 yılından bu yana askıya alınmasında İHAM, devletin Sözleşme’nin 3. ve 8. maddelerinde düzenlenen pozitif yükümlülüklerini ihlal ettiğine karar verdi.

Kararın tamamına buradan, Efekan Sadak ve Hazal Polat tarafından yapılan karar çevirisine buradan ulaşabilirsiniz: WORD / PDF.

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: