İçeriğe geç

Almanya İçişleri Bakanlığı ırkçı ve Yahudi düşmanı aşırı sağcı örgütü yasakladı

by 19/04/2020

Federal Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, ırkçı ve Yahudi düşmanı olduğu gerekçesiyle “Birleşik Alman Halkları ve Aşiretleri” örgütüyle onun alt grubu olan “Osnabruck Landmark”I feshetti ve yasakladı.

Bakan Seehofer şöyle konuştu:

“Irkçı ve Yahudi düşmanı yazılar yayan ve özgür toplumumuzu sistematik şekilde zehirleyen bir dernekle karşı karşıyayız. Memurlara karşı sözlü militanlık ve geniş çaplı tehditler derneğin anayasaya aykırı duruşunu da açıkça göstermekte. Kriz zamanlarında dahi sağcı aşırılıkçılığa karşı durmaksızın savaşıyoruz. Toplumumuzda ırkçılığa ve Yahudi düşmanlığına bir milimetre bile yer yok.”

10 eyalette kulübün önde gelen 21 üyesinin evini arayan 400 memur ateşli silahlara, basketbol sopalarına, propaganda malzemesine ve uyuşturucuya el koydu.

Birleşik Alman Halkları ve Aşiretleri örgütü, daha büyük olan Reichsburger (Recih’ın Vatandaşları) grubunun alt grubu. Reichsburger geçen sene %56 büyüdü ve üye sayısını 15,600’dan 19,000’e çıkardı. Bunların 1,200’ü yasal olarak ateşli silah sahibi.

Reichsburger, Şansölye Otto von Bismarck tarafından belirlenen Almanya İmparatorluğu’nun 1871’deki sınırlarının halen geçerli olduğuna inanıyor ve grup, Nazi döneminden bu yana görev yapan hiçbir Alman hükûmetini tanımıyor. Grup, genel olarak Yahudi soykırımını reddediyor, mevcut Alman hükûmetinin bir ABD kolonisi olduğunu düşünüyor ve grubun çok sayıda üyesi dünyayı Yahudilerin yönettiğine inanıyor.

Radikalliklerinden dolayı çoğunlukla reddedilseler de Reichsburger, Georgensgmund’da bir polis memurunun öldürülmesinde olduğu gibi son yıllardaki eylemleriyle daha çok şiddete başvuran bir örgüte dönüştü. Georgensgmund kasabasının da içinde bulunduğu Bavyera, 3,500 Reichsburger üyesine ev sahipliği yapıyor. Grup, Alman hükûmetine karşı ayaklanmanın gerçekleşeceği gün olarak hayal ettiği “X Günü” için planlar yapıyor. Her ne kadar düzensiz olsa da Bakanlık ve güvenlik güçleri, grubun radikal doğası ve propagandasının “yalnız kurt” saldırılarına esin kaynağı olabileceğinden korkuyor.

Bakanlık sözcüsü Steve Alter “Sağcı aşırılıkçılık, ırkçılık ve Yahudi düşmanlığına karşı kriz zamanlarında bile savaşılıyor” tweet’i attı.

 

Kaynak: Jurist

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: