İçeriğe geç

İHAM’ın G.B. ve Diğerleri v. Türkiye kararının çevirisi: “Bir anne ve 3 çocuğunun Kumkapı ve Gaziantep geri gönderme merkezlerinde tutulmaları ve koşullarıyla ilgili AYM’nin tedbir talepli başvuruyu reddetmesi ve çok geç karar vermesi, 3., 5. ve 13. maddenin ihlalidir.”

by 21/05/2020

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) 17 Ekim 2019 tarihinde verdiği G.B. ve Diğerleri v. Türkiye (Başvuru No: 4633/15) kararında üç çocuk ve annelerinden oluşan ve birlikte  Kumkapı ve Gaziantep Geri Gönderme Merkezlerinde tutulan Rusya vatandaşı olan sığınmacı başvurucuların, geri gönderme merkezlerindeki tutulma koşullarının özellikle çocuklar açısından 3. maddede düzenlenen insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele yasağını ihlal ettiğine, tutulma koşullarına ilişkin olarak başvurulabilecek etkili bir başvuru yolu olmamasının 13. maddede düzenlenen etkili başvuru hakkını ihlal ettiğine, çocukların haklarında idari gözetim kararı verilmeden Kumkapı’da tutulmasının 5/1 maddesinde düzenlenen keyfi gözaltı yasağını ihlal ettiğine ve tutulmaya ilişkin etkili ve hızlı karar verebilen bir hukuki mekanizma olmamasının 5/4 maddesinde düzenlenen tutulma işleminin yasaya uygunluğu hakkında mahkeme tarafından kısa bir sürede karar verilmesi hakkını ihlal ettiğine karar vermiştir.

Kararın tamamına buradan, Serde Atalay, İdil Özcan ve Efekan Sadak tarafından yapılan çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

* Bu çeviri, Hafıza Merkezi tarafından yürütülen “Ağır İnsan Hakları İhlallerinde Cezasızlıkla Mücadele” projesi kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle gerçekleştirilmiştir. 

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: