İçeriğe geç

İHAM’ın Munteanu v. Moldova kararının çevirisi: “Devletin, kadının ve çocuğun koruma kararlarına aykırı davranan eş tarafından ev içi şiddete maruz kaldığını bilmesine rağmen gerekli adımları atmaması, insanlıkdışı muamele ve ayrımcılık yasağının ihlalidir.”

by 29/06/2020
İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM), Munteanu v. Moldova Cumhuriyeti kararında, kocasından ev içinde şiddet gören birinci başvurucunun ve bu şiddete tanıklık eden ve kendisi de babasından şiddet gören ikinci başvurucunun, İHAS’ın 3. maddesinde ve 3. maddeyle bağlantılı olarak 14. maddesinin kapsamındaki haklarının ihlal edildiğine karar vermiştir. 
 
Mahkeme, uygulanan düzenli şiddetin yarattığı korkunun, birinci başvurucunun kendisini eziyet altına hissetmesine  sebebiyet verecek kadar ciddi olduğunu, Sözleşme’nin 3. Maddesi kapsamında insanlık dışı muamele seviyesine ulaştığını söylemiştir. Mahkeme, Moldova’nın yerel makamlarının devlet dışı aktörler tarafından gerçekleştirilen şiddeti de önlemek için Madde 3 kapsamındaki pozitif yükümlülüklerini yerini getirmediğine karar vermiştir. Mahkeme, yerel makamların (polis ve mahkemeler) tamamen pasif olmamalarına rağmen, aldıkları tedbirlerin, faili, başvuruculara daha fazla şiddet uygulamaktan alıkoymadığı için (2011-2012 yılları arasında I.M. birinci başvurunun çenesini kırmış, bıçakla yaralamış ve sağlık raporları ile kayıt altına alınan daha farklı darplara da sebep olmuştur) ilgili makamların Sözleşmenin 3. Maddesi kapsamındaki yükümlülüklerini yeri getirmediklerini tespit etmiştir.
 
Mahkeme, Sözleşme’nin 3. Maddesi ile birlikte Sözleşme’nin 14. Maddesi (Ayrımcılık Yasağı) kapsamında da ihlal bulmuştur. Mahkeme, birinci başvurucunun, şikayetlerini (not alan fakat harekete geçmeyen, destek vermeyi reddeden ve benzer şekillerde) ciddiye almayan ve başvurucuyu “iyi davranarak” ailesini bir arada tutmaya ikna etmeye çalışan polisler ve sosyal hizmetler görevlilerinin, genel olarak yerel makamların tutumlarının ev içi şiddete yol açan bir iklim yarattığını ortaya koydu. Moldova mahkemelerinin kararlarında “mağdurun ahlaksız hareketlerinin, suçları tahrik ettiğine” yaptıkları atıf ve birinci başvurunun I.M.’nin şiddetini tahrik ettiğine ilişkin söylemleri de Mahkeme, kadın olan birinci başvurucunun uğradığı ayrımcılığı açıklarken dikkate almıştır.
Kararın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Kararın tamamı, av. Benan Molu ve av. İpek Bozkurt tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Çeviriyi buradan okuyabilirsiniz. 

From → İnsan hakları

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: