İçeriğe geç

Portekiz Anayasa Mahkemesi: Azor Adaları’nı ziyarete gelenlere uygulanan 14 günlük zorunlu karantina anayasaya aykırı

by 14/08/2020

Azor Adaları yetkilileri, covid-19 salgını nedeniyle bölgeye gelenlere 14 günlük zorunlu karantina uygulayarak anayasayı ihlal etti.

Karar, Azor hükûmeti tarafından 14 günlük karantinaya zorlanan bir kişinin şikayeti sonucunda Ponta Delgada Mahkemesi tarafından serbest bırakılmasına karşı Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı temyiz başvurusu sonucu verildi.

İlk derece mahkemesinin kararının ardından Sağlık Bakanlığı Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu ancak yargıçlar “özgürlük ve güvenlik hakkına ilişkin tüm disiplin kurallarının öncelikle Cumhuriyet Meclisi’nden onay alması gerektiğini”, bu yükümlülüğün “haklarla ilgili şartlar tehlikede olduğunda özel bir önem kazandığını” belirtti.

26 Mart’tan bu yana Azor Adaları’na gelen tüm yolcuların, covid-19 salgının yayılmasını durdurmak amacıyla sınırlayıcı bir önlem olarak, Azor idaresinin belirttiği bir otelde ve adada ikamet etmeyen yolcuların giderleri kendileri karşılayacak şekilde, konaklama zorunluluğu bulunmakta.

Mahkemenin şikayetçiyi salıverme kararının ardından Azor Adaları Hükûmet Başkanı, 17 Mayıs’tan geçerli olmak üzere, bölgeye gelen yolcuların dört seçenekten birini seçebileceklerini duyurdu: yola çıkmadan hemen önce yapılmış bir negative testle yolculuk; varışta bir test yaptırılması ve sonucun beklenmesi; belirli bir otelde, masraflar bölgesel hükûmet tarafından ödenecek şekilde 14 gün boyunca gönüllü karantina veya yola çıkılan yere geri dönmek.

Kaynak ve devamı (İngilizce): The Portugal News

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: