İçeriğe geç

Bulgaristan’da iktidardaki GERB Partisi’nden yeni anayasa teklifi

by 19/08/2020

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, iktidardaki koalisyonun büyük ortağı partisi GERB’in hazırlamış olduğu yeni anayasa taslağını görüşmesi için Büyük Millet Meclisi’nin toplanması çağrısı yapacağını açıkladı.

Borisov yaptığı açıklamada, yeni anayasada Parlamento üyelerinin sayısı yarıya yani 120’ye ineceğini, Büyük Millet Meclisi’nin üye sayısı ise şimdiki 400’den 280’e düşeceğini ve yargının yapısında da bazı değişiklikler yapılacağını ifade etti.

Borisov “Millet Meclisi, Anayasa’nın 160. maddesi uyarınca Büyük Millet Meclisi için seçim yapılması kararını aldığı anda aynı gün başbakanlıktan istifa edeceğim” şeklinde konuştu.

Borisov “bunlar halkın yıllardır istediği ve beklediği şeyler” dedi. Başbakan sözlerine “Bulgar vatandaşlarının beklentilerini karşılamak amacıyla, zamanımızın temel ilkelerini korumak için taslak bir anayasa öneriyoruz” şeklinde devam etti.

Borisov’a göre, mevcut anayasa farklı bir zaman diliminde kabul edildiği için modern-zaman sorunlarıyla başa çıkmak için yeterli araçları sağlamıyor. Bulgaristan’ın mevcut anayasası 1991 yılında, ülkede komünist rejimin yıkılmasının hemen ardından kabul edilmişti.

GERB, Büyük Millet Meclisi üyelerinin yarısının oranlı bir seçim sistemiyle, diğer yarısının ise bir çoğunluk sistemiyle seçilmesi konusunda ısrar ediyor.

Borisov’un açıklaması, iktidar koalisyonunun ve Başsavcı Ivan Geshev’in istifasını ve yargıda kapsamlı bir dönüşüm talep eden protesto gösterilerinin 37. gününe girdiği Cuma günü geldi.

Kaynak: See News

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: