İçeriğe geç

Uganda Anayasa Mahkemesi: Anne sağlığı anayasal bir haktır

by 31/08/2020

Uganda Anayasa Mahkemesi, hükûmetin temel doğum sağlık hizmetini sağlayamamasının anayasa ihlali olduğuna ve kadınları insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz bıraktığına karar verdi.

Mahkeme, devlete ait sağlık merkezlerinde doğum sırasında ölen iki kadının ailelerine 84,000 dolar tazminat ödenmesine de hükmetti.

Başvurunun yapılmasından dokuz yıl sonra gelen karar, doğum sağlığına Uganda Anayasası’nda yer açması nedeniyle memnuniyetle karşılandı.

Bu halk davası olayı, sağlık hakkı aktivistleri ve kızları doğum sırasında ölen iki anne tarafından mahkemeye taşınmıştı.

Dilekçelerinde aileler, çocuk bekleyen iki kadının devlet hastanesinde temel doğum sağlığı kitlerinin bulunmaması ve sağlık çalışanlarının etik olmayan davranışları nedeniyle hayatını kaybettiğini iddia etmişti. Mahkeme, ailelerin iddialarını haklı buldu.

Dava, Uganda’daki kamusal doğum sağlığı durumunun şok edici haline ve hükûmetin sorunları çözmedeki başarısızlığına ışık tutmayı amaçlıyordu.

Mahkeme, yetkili kurumların iki yıl içinde doğum sağlığı harcamalarını artırmalarına ve personelin düzgün şekilde eğitilmesini ve tesislerin yeterli şekilde donatılmasını sağlamalarına karar verdi.

Uganda Demografi ve Sağlık araştırmasına göre ülkede her gün 16 kadın hamileliğe ve doğuma bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Kaynak: New Zimbabwe

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: