İçeriğe geç

Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin (CEDAW Komitesi) silahlı çatışmada cinsel şiddetle ilgili verdiği ilk karar: S.H. v. Bosna Hersek kararının çevirisi

by 23/09/2020

Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi (CEDAW Komitesi), 16 Temmuz 2020 tarihinde aldığı S.H. v. Bosna Hersek kararıyla, 1995 yılında çatışma bölgesinde oturan başvurucuya askerler tarafından tecavüz edilmesini, ardından başvurucunun tekrarlayan taleplerine rağmen uzun yıllar boyunca herhangi bir soruşturma veya yargılama yapılmamasını ve başvurucuya herhangi bir onarım tedbiri verilmemesini cinsiyet temelli ayrımcılık yasağına aykırı görüp, CEDAW Sözleşmesi’nin ihlal edildiğine karar verdi. Karar, CEDAW Komitesi’nin silahlı çatışma bağlamında cinsel şiddetle ilgili verdiği ilk karar olma özelliğini taşıyor.

Bu kararı (devletin savunmaları ve savunmalara karşı beyanlar kısmı hariç) avukat Polat Yamaner bire bir çevirdi.

Kararın İngilizcesini buradan okuyabilirsiniz. Türkçe çevirisi için:

Silahlı çatışma bağlamında cinsel şiddetle ilgili, benzer dava olaylarına sahip bir diğer Birleşmiş Milletler kararı, İşkenceye Karşı Komite’nin 2 Ağustos 2019 tarihinde verdiği A v. Bosna Hersek kararıydı. Ayrıca bu kararın çevirisine de buradan ulaşabilirsiniz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: