İçeriğe geç

İHAM’ın Ragıp Zarakolu v. Türkiye kararının çevirisi: “BDP siyaset akademisinde ders veren kişinin örgüt üyeliğinden tutuklanması, keyfidir ve kanunilik şartını taşımaz; 5. ve 10. maddenin ihlalidir.”

by 19/10/2020

İHAM, BDP siyaset akademilerinde ders verdiği için KCK davasında tutuklanan Ragıp Zarakolu’nun başvurusunda BDP’nin yasal bir siyasi parti olduğunu, akademide ders vermenin suç sayılamayacağını söyleyerek özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlaline karar verdi.

Bu karar, KCK davalarıyla ilgili 5/1-c ve 10. maddeden çıkan ilk ihlal kararı. Dahası, bu delillerin TCK madde 314 (örgüt üyeliği) için yeterli olmadığını söyleyerek tutuklamanın keyfi olduğuna, ifade özgürlüğü bakımından ise kanunilik şartını taşımadığına karar verdi. İHAM’ın son yıllarda TCK madde 220/6-7, 301 ve 312 ile ilgili geliştirdiği içtihadı, ilk kez 314’e de uygulanmış oldu. Bu konuda Işıkırık v. Türkiye, İmret v. Türkiye, Mehmet Altan ve Şahin Alpay v. Türkiye, Kavala v. Türkiye kararları için yaptığımız çevirileri okuyabilirsiniz.

Fransızca yazılan kararın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Gizem Demir, kararın tamamını Türkçe’ye çevirdi.

Ragıp Zarakolu v. Türkiye, Başvuru no: 15064/12, Karar tarihi: 15.09.2020 –

From → İnsan hakları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: