İçeriğe geç

Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra Kongre tarafından görevinden alındı

by 10/11/2020

Peru Kongresi, hükûmet anlaşmalarının dağıtılmasıyla ilgili olarak rüşvet aldığı gerekçesiyle Devlet Başkanı Martin Vizcarra’yı görevden aldı.

Vizcarra kararı kabul ettiğini, herhangi bird ava yoluna gitmeyeceğini ve Devlet Başkanlığı Sarayı’nı terk edeceğini açıkladı.

Kongre sözcüsü Manuel Merino’nun, Vizcarra’nın görev süresinin sonu olan 2021 Temmuz’una kadar devlet başkanlığını üstlenmesi bekleniyor.

Bu, Devlet Başkanı’nın görevden alınması için son iki aydan beri gerçekleştirilen ikinci girişim.

57 yaşındaki Vizcarra, ülkenin güneyindeki Moquegua bölgesi valisiyken 640.000 dolar rüşvet aldığı yönündeki suçlamaları daha önce reddetmişti.

Oylamadan önce de Vizcarra, herhangi bir görevden almanın, zaten Corona salgını nedeniyle ciddi bir durgunlukla mücadele eden ülkeyi karmaşaya sürükleyeceği uyarısında bulunmuştu.

Ancak Pazartesi günü 105 milletvekili gensoru lehine oy verirken yalnızca 18 vekil karşı yönde oy kullandı ve dördü de oylamaya katılmadı.

Vizcarra’ya yakın olan birçok vekil kararı tepki gösterdi.

Gelecek yılki başkanlık seçimlerinde adaylardan biri olan eski vali George Forsyth, “bu, kılık değiştirmiş bir darbedir. Sükûnete ihtiyacımız olduğu kadar vatandaşların uyanık olmasına da” şeklinde konuştu.

Tarih tekerrür mü ediyor?

18 Eylül’de gerçekleşen bir başka gensoru oylamasında yalnızca 32 milletvekili Vizcarra’nın görevinden alınması yönünde oy kullanmış ve yeterli çoğunluğa ulaşılamamıştı.

İki ay önceki görevden alma süreci Vizcarra’nın reddettiği kamu fonlarının amaç dışı kullanımı iddialarına odaklanmıştı.

Vizcarra, 2018 Mart ayında, bir önceki Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczunski’nin ay satın alma iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından başkan olmuştu.

Vizcarra, koltuğa oturduğu günden bu yana rakip partilerin elinde bulunan Kongre’yle zorlu bir mücadele içerisinde.

Vizcarra, milletvekillerinin, yolsuzluk karşıtı politikalarını engellediği gerekçesiyle geçen yıl Kongre’yi feshetmişti.

Yeni bir Kongre Ocak ayında seçilmiş ancak yasama ve yürütme organı arasında gerginlik yüksek kalmaya devam etmiş çünkü Vizcarra milletvekillerini “kaos ve düzensizliği” teşvik etmekle suçlamıştı.

Gelecek devlet başkanlığı seçimleri 2021 Nisan’ında yapılacak ve Vizcarra, Anayasa tarafından yasaklı hale geldiği için ikinci kez aday olamayacak.

Kaynak: BBC

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: