İçeriğe geç

İtalya’da LGBTQ+ kişileri, kadınları ve engellileri şiddetten koruyan yasa Parlamento’nun alt kanadı tarafından kabul edildi

by 12/11/2020

İtalya Parlamentosu’nun alt kanadı, ayrımcılık karşıtı korumayı kadınlara, engellilere ve LGBTQ+ kişilere genişleten ve bu gruplara şiddeti nefret suçu haline getiren bir kanun tasarısını kabul etti. Mevcut nefret suçu düzenlemesi kişileri yalnızca ırksal, dinsel ve etnik ayrımcılığa karşı koruyor.

Bu yeni yasayla, koruma altına alınan bu yeni gruplara karşı nefret suçu işleyenler dört yıla kadar hapis cezası alabilecek. Yasa aynı zamanda okullarda bir farkındalık kampanyası yapılmasını öneriyor ve ayrımcılık karşıtı örgütlerin finansal desteğinin artırılmasını öngörüyor.

Yasanın hazırlanmasında, yakın zamanlarda yaşanan kuir ve trans bireylere yönelik şiddet olayları etkili oldu. Haziran ayında 25 yaşında bir öğrenci, partnerinin elini tuttuğu için yedi kişi tarafından saldırıya uğraması nedeniyle hastaneye yatırılmıştı. Eylül ayında ise 22 yaşındaki Maria Paola Gaglione, bir trans erkek olan Ciro Migliore’yle ilişkisini onaylamadığı için erkek kardeşi Michele Antonio tarafından öldürülmüştü.

Aşırı sağcı ve dinî örgütler, ifade özgürlüğünü sınırlandıracağı gerekçesiyle yeni yasaya karşı çıkıyor. Bu gruplar, mevcut yasanın kişileri “şiddete ve hoşgörüsüz davranışa” karşı zaten yeterince koruduğunu iddia ediyor.

İtalya, LGBTQ+ taraftarı politikalarda direngen bir tavır sergilemekte. Ülke, eşcinsel medenî birliği 2016 yılında kabul etti ancak eşcinsel evlilik halen yasak.

Yasanın Parlamento’nun üst kanadı tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. Merkez-sol çoğunluk koalisyonunun desteğiyle yasanın burada da kabul edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Jurist

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: