İçeriğe geç

İHAM’ın Ahmet Şık v. Türkiye (no. 2) kararının çevirisi: “Ahmet Şık’ın haber, röportaj ve tweetleri nedeniyle tutuklanması, özgürlük ve güvenlik hakkını ve ifade özgürlüğünü ihlal eder.”

by 29/11/2020

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM), 24 Kasım 2020 tarihli Ahmet Şık v. Türkiye (no. 2) kararında, Ahmet Şık’ın yaptığı haberler, röportajlar ve attığı tweetler nedeniyle 2016 yılında ikinci kez tutuklanmasının özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi.

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin başvurucunun başvurusu hakkında süratle karar vermediği ve Sözleşme’nin 5/4 maddesinin ihlal edildiği iddiasında Anayasa Mahkemesi’nin OHAL sonrası artan istinai iş yükünü ve başvurunun niteliğini dikkate alarak ihlal bulmadı.

Başvurucunun siyasi sebeplerle, muhalif haberleri nedeniyle kendisini susturmak, cezalandırmak ve kamuoyunun gerçek bilgiye ulaşmasını engellemek amacıyla tutuklandığı, bunun da Sözleşme’nin 18. maddesini ihlal ettiği iddiası da reddedildi ve 18. maddenin ihlal edilmediğine karar verildi.

Karara milli hakim Yüksel ve Litvanyalı hakim Kuriş, kısmi muhalefet şerhi yazdı.

Kararın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Kararın çevirisi, Benan Molu, Rumeysa Budak, İdil Özcan ve Emre Karaman tarafından yapıldı.

Ahmet Şık v. Türkiye (no. 2), Başvuru no. 36493/17, Karar tarihi: 24.11.2020 Çeviriyi okumak için:

From → İnsan hakları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: