İçeriğe geç

Brezilya Anayasa Mahkemesi: “Zorunlu COVID-19 aşısı Anayasa’ya uygun”

by 22/12/2020

Brezilya Anayasa Mahkemesi, devletin COVID-19’a karşı zorunlu aşı uygulamasının Anayasa’ya uygun olduğuna karar verdi. Karara göre devlet vatandaşlarını zorla aşılayamayacak. Ancak aşı olmanın reddi halinde ceza, bazı mekanlara girememe ve okula kaydolamama gibi yaptırımlar uygulanabilecek.

Brezilya, COVID-19’un en sert vurduğu ülkelerden biri oldu. Salgının başlamasından bu yana beş milyon vaka görüldü; bu da ülkeyi, ABD ve Hindistan’ın ardından en fazla vakanın görüldüğü üçüncü ülke yapıyor.

Mahkeme yargıçları, bunu, sürü bağışıklığı yaratılmasını gerekli kılan bir halk sağlığı sorunu olarak gördü. Yargıçlar, geçmişteki bazı hastalıkların ortadan kaldırılması için yaygın aşılamanın kullanıldığını belirtti. Yargıç Rosa Weber, bireysel özgürlüklere getirilen sınırlamaların, sağlık ve yaşamı koruyan önlemlerin benimsenmesini zorunlu kılan anayasal hakların gereği olduğunu ifade etti. Weber ayrıca şunları ekledi:

“İnsanların hayatına yönelik ciddi ve gerçek bir tehlikeyle karşılaşıldığında, Anayasa’ya göre, insan hayatını korumak için gerekli, etkili ve oranlı önlemlerin kullanılmasını sağlamaktan başka bir yol bulunmamaktadır.”

Yargıç Luis Barroso, bağışıklığı sağlayan aşının sağlık gözetim kurumu tarafından kaydedilmesi, Ulusal Bağışıklama Plan’ının bir parçası olması, yasaya zorunlu şekilde dahil edilmesi veya uygulamasının yetkili bir otorite tarafından belirlenmesi halinde zorunlu aşının anayasallığını destekledi.

Şartlı sınırlamaların uygulanmasına dair sorumluluk federal devlete, eyaletlere, federal bölgelere ve belediyelere bırakıldı.

Kaynak: Jurist

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: