İçeriğe geç

İHAM’ın N.Ç. v. Türkiye kararının çevirisi: “Cinsel istismara uğrayan 14 yaşında çocuğun yargılama sırasında ikincil mağduriyete maruz kalması ve suçlamaların zamanaşımına uğraması, insanlıkdışı muamele yasağı ve özel hayata saygı hakkı ihlalidir.”

by 02/03/2021

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM), 9 Şubat 2021 tarihli N.Ç. v. Türkiye Kararında (Başvuru No. 40591/11) İHAS’ın 3. maddesinin (insanlıkdışı veya onur kırıcı muamele yasağı) ve 8. maddesinin (özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı) ihlal edildiğine oybirliğiyle karar vermiştir.

Başvuru, on dört yaşında bir çocukla ilgili olarak fuhuş suçlamaları yöneltilen birtakım kişiler aleyhindeki ceza yargılamalarındaki eksikliklere ilişkindir.

Mahkeme başvurucunun destekten yoksun bırakılmasının, sanıklara karşı güvenliğinin sağlanmamasının, tecavüz olaylarının gerekli olmaksızın tekrar canlandırılmasının, tekrarlanan tıbbi muayenelerin, duruşmalarda sakin ve güvenli bir ortam bulunmamasının, mağdurun rızası değerlendirmesinin, yargılamaların aşırı uzun olmasının ve son olarak suçlamaların ikisinin zamanaşımına uğramasının başvurucu açısından ciddi bir ikincil mağduriyete sebep olduğunu tespit etmiştir. Yerel makamların tutumu, cinsel sömürü ve istismar mağduru olan bir çocuğu koruma yükümlülüklerine uymamaktadır.

Fransızca kararın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Basın özeti baz alınan çeviride Mahkemenin 3. ve 8. maddelere yönelik değerlendirilmesi doğrudan karardan B. Günsu Karacaoğlan tarafından çevrilmiştir.

N.Ç. v. Türkiye, Başvuru No. 40591/11, Karar tarihi: 09.02.2021 – Kararın özet çevirisini buradan okuyabilirsiniz.

From → İnsan hakları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: