İçeriğe geç

Aktivistlerin baskısının ardından Küba’da hayvan refahı kanunu kabul edildi

by 11/03/2021

Küba Hükûmeti, hayvan hakları yasasıyla ilgili vatandaşların onyıllardan beri süren taleplerinin ardından uzun zamandır beklenen bir hayvan refahı kanununu kabul etti. Hayvan Refahı Kanunu, devlet kurumlarından ve hayvan refahı örgütlerinden hayvanların fiziksel ve ruhsal sağlığına ilişkin sorumluluklar almasını talep ediyor ve ihlali halinde 7000 peso’ya kadar çıkan cezalarla hayvana her türlü kötü muameleyi yasaklıyor. Bu sorumluluklar hayvancılıkla uğraşanlar, hayvanları sporlarda kullananlar ve evinde hayvan besleyenlere de yükleniyor.

Tarım Bakanlığı, konuya ilişkin yayınladığı basın açıklamasında düzenlemenin “hayvanların iyiliğini güvence altına almak amacıyla onların bakımı, sağlığı ve kullanımına ilişkin ilkeleri, sorumlulukları, kuralları ve amaçları düzenlemek” amacını taşıdığını belirtti. Milletvekilleri bu yeni düzenlemeyle, Küba’daki hayvan haklarına ilişkin ortak inançların değişmesini sağlayacak ulusal bir diyaloğun başlamasını umuyor.  

Yeni kanun, sokak eylemleri ve sosyal medya kampanyaları düzenleyen ve en son Tarım Bakanlığı’nın önünde bir eylem gerçekleştiren hayvan aktivisti gençlerin artan baskısının sonucunda kabul edildi. Hareketin lideri Beatriz Batista “bu, sesini duyurmak isteyen tüm topluluklar için bir örnek teşkil etti” şeklinde konuştu. “Baskı, baskı yapmalısınız.”

Gençlik hareketleri, sokak hayvanlarının kurtarılması ve kısırlaştırılması, kamusal alanlardan hayvan ölülerinin kaldırılması ve dinî hayvan kurban etmelerin yasaklanması inisiyatifleri olarak ortaya çıktı. Bu inisiyatiflere rağmen Tarım Bakanlığı web sayfasında, yeni kanunun hayvan kurban etmenin yasaklanmayacağını ancak kurbanın “acı ve stresten kaçınarak merhametli ve hızlı şekilde” yapılmasını zorunlu kılacağını duyurdu.

Küba Parlamentosu, hayvan refahına ilişkin bu düzenlemenin 90 gün içerisinde yürürlüğe girmesini ve Resmî Gazete’de yayınlanmasını bekliyor.

Kaynak: The Jurist

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: