İçeriğe geç

BM Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu’nun müebbet hapis cezası alan askeri öğrenci Ahmet Sakaoğlu’yla ilgili kararının çevirisi

by 17/04/2021

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu, 24 Kasım 2020 tarihinde 15 Temmuz darbe girişiminin ardından müebbet hapis cezası alan askeri öğrenci Ahmet Dinçer Sakaoğlu’nun başvurusunu incelemiş ve Sakaoğlu’nun derhal serbest bırakılmasına karar vermiştir.

Askeri öğrencilerin 5 yıla yaklaşan tutukluğunun uzun gözaltı süresi, etkin hukuki yardımdan yaralanmama, suçlamaların bildirilmemesi ve benzeri insan hakları ihlali sebebiyle 1. kategori kapsamında; tarafsız yargılama ilkesinin ve yargılama esnasında çıkarılan haberlerle masumiyet karinesinin ihlal edildiği, tüm sanıklara kişiselleştirme yapılmadan aynı cezanın verildiği gerekçeleriyle 3. kategori kapsamında; son olarak ise başka darbe dosyalarında erlere beraat verilmesine karşın askeri öğrencilerin yaşlarının daha ufak olması, öğrenci olmaları düşünüldüğünde 5. kategori kapsamında haksız ve keyfi bir tutukluluk olduğunu belirtmiştir.

Ayrıca karara göre, darbe sırasında olayda yer alan erler beraat etmişken başvurucu askeri öğrenci olmasından dolayı cezalandırılmış, dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmıştır. Bu durum İnsan Hakları ve Terörle Mücadele Özel Raportörü’ne bildirilmiştir.

Çalışma Grubu’nun kararının tamamını buradan okuyabilirsiniz. Kararın çevirisi Ecem Coşkun ve Uğurcan Kapan tarafından yapılmıştır.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: