İçeriğe geç
Tags

Haziran 2021 – İHAM Kararları Bülteni

by 16/07/2021

Merhaba,

Haziran ayında verilen 9’u Türkiye’ye karşı 15 İHAM kararının özet çevirilerinin yer aldığı bülten yayında.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere.

Özgürlük ve güvenlik hakkı

Ali Bulaç v. Türkiye, Başvuru no. 25939/17, Karar tarihi: 08.06.2021

Zaman gazetesi yazarı olan başvurucunun yazı köşe yazıları sebebiyle darbe girişiminden sonra tutuklanması – Özgürlük ve güvenlik hakkının ve ifade özgürlüğünün ihlali

Uca v. Türkiye, Başvuru no. 45801/12, Karar tarihi: 28.06.2021

16 yaşındayken örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan başvurucunun tutuk incelemelerinin duruşma yapılmadan incelendiği iddiası – 5/4 ihlali

Tercan v. Türkiye, Başvuru no. 6158/18, Karar Tarihi: 29.06.2021

Darbe girişimi sonrası Anayasa Mahkemesi üyesinin usuli güvencelere aykırı olarak evinin aranması, tutuklanması ve tutukluluk halinin devam ettirilmesi, özgürlük ve güvenlik hakkı ile özel hayata saygı hakkının ihlalidir. Basın özeti çevirisini buradan okuyabilirsiniz.

Adil yargılanma hakkı

Dijkhuizen v. Hollanda, Başvuru no: 61591/16, Karar tarihi: 08.06.2021

Başvurucunun uyuşturucu kaçakçılığından Hollanda’da dokuz yıl hapis cezasına mahkum edilmesi; istinaf incelemesi sırasında, yurtdışına çıkış yasağı kalktıktan sonra Peru’ya giden başvurucunun Hollanda’ya dönerken Peru’da tutuklanması ve bu nedenle Hollanda’daki istinaf duruşmalarına katılamaması; başvurucunun yokluğunda mahkumiyet kararının onanması, ancak cezasının düşürülmesi; başvurucunun ceza davasındaki istinaf incelemesinde duruşmalara bizzat veya videokonferans yoluyla katılamamış olması nedeniyle 6. maddenin ihlal edildiği iddiası — 6. madde ihlal edilmemiştir.

Ballıktaş Bingöllü v. Türkiye, Başvuru no: 76730/12, Karar Tarihi: 22.06.2021

Başvurucunun geçmiş mahkumiyetinden kaynaklanan yasal kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik talebinin şartlı salıverilme tarihinin hesaplanmasından kaynaklanan bir hata nedeniyle reddedilmesi ve medeni hakları zamanında iade edilmediğinden bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmak için yaptığı başvurunun reddedilmesinin yerel mahkemelerin talebini aşırı derecede şekilci bir şekilde incelemesinden kaynaklanması ve bunun da özel ve profesyonel hayatı için önemli olumsuz sonuçları olması nedeniyle mahkemeye erişiminin engellendiği iddiası – Mahkeme, başvurucunun cezasının kendi isteği üzerine ertelendiği ve buna bağlı olarak cezanın yanlış hesaplanmış olması iddiasına ilişkin yerel mahkemeler önünde iddialarını desteklemek için herhangi bir yasal hükme dayanmaması nedeniyle 6.maddenin ihlal edilmediğine; 8.madde açısından öne sürülen iddiaların yeterli ihlal eşiğine ulaşmaması nedeniyle konu bakımından yetkisizlik nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar vermiştir.

Alat v. Türkiye, Başvuru no. 39513/11, Karar tarihi: 29.06.2021

Hakkındaki gizli tanık beyanının güvenilirliğini ve doğruluğunu sağlamasına duruşma sırasında izin verilmeyen başvurucuya ağırlaştırıcı müebbet hapis cezası verilmesi – Adil yargılanma hakkının ihlali

Broda ve Bojara v. Polonya, Başvuru No: 26691/18 ve 27367/18, Karar Tarihi: 29.06.2021

Hakim başvurucuların görev sürelerini zamanından önce sonlandıran Adalet Bakanlığı kararlarına itiraz edebilecekleri kanun yolunun olmaması, mahkemeye erişim hakkının ihlalidir. Kararın özet çevirisi buradan okunabilir.

Özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı

Ekşioğlu ve Mosturoğlu v. Türkiye, Başvuru no: Karar tarihi:

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun tarafsız ve bağımsız olmaması, Cumhuriyet savcısı tarafından elde edilen telefon dinlemesine ilişkin delillerin hukuka uygun elde edilmiş delil olup olmadığına bakılmaksızın disiplin soruşturmasında kullanılması – adil yargılanma hakkı ve özel hayata saygı hakkının ihlali

İfade özgürlüğü

Ömür Çağdaş Ersoy v. Türkiye, Başvuru Numarası: 19165/19, Karar Tarihi: 15.06.2021

Üniversite öğrencisine başbakana hakaret ettiği gerekçesiyle verilen cezada hükmün açıklanmasının geri bırakılması, ifade özgürlüğü ihlalidir. Kararın özet çevirisi buradan okunabilir.

Selma Melike v. Türkiye, Başvuru No. 35786/19, Karar Tarihi: 15.06.2021

Kamu personeli başvurucunun bir Facebook gönderisini beğenmesi nedeniyle işten çıkarılması, ifade özgürlüğünün ihlalidir. Kararın özet çevirisini buradan okuyabilirsiniz.

Erkizia Almandoz v. İspanya, Başvuru No. 5869/17, Karar Tarihi: 22.06.2021

Siyasetçi başvurucunun eski bir ETA üyesi için düzenlenen halka açık anmadaki sözleri nedeniyle hapis ve hak mahrumiyeti cezası alması, ifade özgürlüğünün ihlalidir. Kararın özet çevirisi buradan okunabilir.

Güler ve Zarakolu v. Türkiye, Başvuru no. 38767/09 52897/10, Karar tarihi: 29.06.2021

Yazar ve yayıncı olan başvurucuların yayımladıkları kitapların toplatılması ve haklarında örgüt propagandası yapma suçundan dava açılması – İfade özgürlüğü ihlali

Ayrımcılık yasağı

Association ACCEPT ve Diğerleri v. Romanya, Başvuru no. 19237/16, Karar Tarihi: 01.06.2021

Polisin, aşırı sağcıların gey film gösterimine saldırarak katılımcılara homofobik tacizde bulunmalarını önlemede ve etkili soruşturma yürütmede başarısız olması ayrımcılık yasağının ihlalidir. Kararın özet çevirisini buradan okuyabilirsiniz.

Ancient Baltic Dini Derneği Romuva v. Litvanya, Başvuru No: , 48329/19, Karar tarihi: 08.06.2021

Hıristiyanlığı zayıflatacağı endişesiyle dini derneğin devlet tarafından tanınması talebinin reddedilmesi, inanç özgürlüğüyle bağlantılı ayrımcılık yasağının ve etkili başvuru hakkının ihlalidir. Kararın özet çevirisi buradan okunabilir.

Serbest seçim hakkı

Miniscalco v. İtalya, Başvuru no. 55093/13, Karar Tarihi: 17.06.2021

Görevi kötüye kullanma suçundan kesinleşmiş mahkumiyet kararı nedeniyle başvurucunun İtalya bölgesel seçimlerinde aday olmaktan men edilmesi, serbest seçim hakkını ihlal etmez. Kararın basın özeti çevirisini buradan okuyabilirsiniz.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: