İçeriğe geç

İspanya’da ötanazi kanunu yürürlüğe girdi

by 17/07/2021

İspanya’da ötanazi ve yardımlı intiharı yasal hale getiren bir kanun yürürlüğe girdi. Böylece ülke, ölümcül hastalar ve ağır yaralıların acılarını sonlandırmasına izin veren az sayıdaki ülkeden biri haline geldi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mart ayında kabul edilen kanunun “konu hakkındaki mevcut toplumsal talebe cevap verdiği” ve ötanazinin uygulanmasına ilişkin bazı “güvenceler” içerdiği ifade edildi.

Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’un ardından İspanya, yardımlı intiharı suç olmaktan çıkaran dördüncü Avrupa ülkesi oldu.

Kanun, kamuoyu baskısı yaratan bazı yüksek profilli davanın ardından kaleme alınmıştı. Bu davalar arasında, Oscar ödüllü 2004 yapımı “İçimdeki Deniz” filmiyle ölümsüzleşen Ramon Sampedro’nunki önemli bir yer teşkil ediyor.

Düzenleme, acıyı sona erdirmek amacıyla tıp görevlilerinin hastanın hayatına son verdiği ötanaziye ve süreci hastanın yerine getirdiği yardımlı intihara izin veriyor.

Artık “dayanılmaz acıdan” kurtulmak amacıyla “ciddî veya tedavi edilemez bir hastalığı” olan veya “kronik veya güçten düşüren” bir durumu olan herkes ölmek için yardım talebinde bulunabilecek.

Hastanın İspanyol vatandaşı veya oturma iznine sahip olması ve 15 gün arayla iki kez, yazılı şekilde ilettiği talebi sırasında “tam olarak farkında ve bilinçli” olması gerekiyor.

Eğer şartlar yerine getirilmezse doktor talebi reddebilecek. Talep ikinci bir tıpçı ve bir değerlendirme kurulu tarafından da onaylanacak.

İspanya ulusal sağlık hizmetleri tarafından sağlanacak olan süreçte “vicdanî” nedenlerle yer almak istemeyen doktorlar görevden çekilebilecek.

Ancak kanun, Katolik Kilise’sinin ve İspanya siyasal sağının sert muhalefetiyle karşılaştı. Ana muhalefetteki Halk Partisi, Anayasa Mahkemesi’ne kanunun iptali talebiyle başvurdu.

Kaynak: The Guardian

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: