İçeriğe geç

İspanya Anayasa Mahkemesi COVID-19 salgınında vatandaşların eve kapatılmasını anayasaya aykırı buldu

by 25/07/2021

İspanya Anayasa Mahkemesi, geçen sene COVID-19 salgının ilk dalgasının önlenmesi için ülke çapında ilan edilen olağanüstü hal önlemleri içinde yer alan sıkı evde kalma zorunluluğunu anayasaya aykırı buldu.

Geçen sene Mart ayında yürürlüğe sokulan olağanüstü hal, hükûmetin, neredeyse tüm İspanyolları eve kapatmak ve temel ihtiyaçlar dışındaki tüm üretimi durdurmak suretiyle geçici olarak sivil hakları sınırlamasına imkân sağlamıştı.

Yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi, vatandaşların serbestçe seyahat özgürlüğüne ilişkin olağanüstü hal yönetmeliğinin bazı maddelerini basit çoğunlukla iptal ettiğini duyurdu. Gerekçeli karar yakında açıklanacak.

Olağanüstü hal yönetmeliğini ortadan kaldıran karar, yürürlükte olduğu süre boyunca kapanma önlemlerini ihlal edenlere kesilmiş cezaların da iptal edilmesinin yolunu açıyor.

Mahkeme’nin kararı, önlemlerin aşırı sert olduğunu ve temel hakların sınırlanmasından çok askıya alınması anlamına geldiğini iddia eden aşırı-sağ Vox partisinin başvurusu üzerine verildi.

Vox, önlemlerin ancak, olağanüstü halden bir seviye üstte olan ve yalnızca hükûmetin kabulündense parlamentonun onayını da gerektiren “istisna halinin” ilan edilmesiyle alınabileceğini iddia etmişti.  

İspanya Adalet Bakanı Pilar Llop, kapanmaya karşı karar veren Anayasa Mahkemesi’nin altı yargıcının kriterlerine saygı duyduğunu, ancak beş yargıcın da alınan önlemleri savunmuş olduğunu ifade etti.

Llop, “kapanma önlemleri yüzbinlerce kişinin hayatını kurtardı” şeklinde konuştu.

Salgının ilk ölümcül dalgasında İspanya, yalnızca işyerine, gıda almaya veya eczane ya da hastaneye gidecek kişilerin evden çıkmasına izin veren Avrupa’daki en sert karantinalardan birini yürürlüğe sokmuştu.

Kaynak: Reuters

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: