İçeriğe geç

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi, Erdoğan’a hakareti yasaklayan kanunu mahkûm etti

by 01/11/2021

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakareti yasaklayan kanunu mahkûm etti.

Mahkeme, devlet başkanının “şahsına” yönelik saldırılara cezalandıran düzenlemenin “Avrupa Sözleşmesi’nin ruhuna uygun olmadığını” söyledi.

Mahkeme’nin kararı, Facebook’ta Erdoğan hakkında iki karikatür paylaşan genç vatandaşın hüküm giymesinin ardından geldi.

30’lu yaşlardaki kişi, 2014 yılında, Türkiye Cumhurbaşkanı’nı, zamanın ABD Başkanı olan Barack Obama’yı öpen bir kadın olarak tasvir eden bir görüntü paylaşmıştı.‎

‎Kişi, 2017 yılında suçlu bulunarak 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca iki aydan fazla bir süre tutuklu kalmıştı.

‎Strazburg mahkemesi, cezanın “ölçüsüz” olduğunu ve kişinin cezaevinde tutulmasının “hiçbir gerekçesi olmadığını” söyledi.‎

Mahkeme, açıklamasında, böyle bir yaptırımın doğası itibariyle, ilgili kişinin kamuyla alakalı konularda fikirlerini ifade etme isteği üzerinde kaçınılmaz olarak caydırıcı bir etki yaptığını belirtti.

Ankara’nın başvuran kişiye 7500 Avro manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Hâkimler, herhangi birinin Cumhurbaşkanına hakaret etmesini yasaklayan düzenlemenin, ifade özgürlüğüne ilişkin insan haklarını ihlal ettiğini sözlerine ekledi.

Mahkeme, “hakaretle ilgili özel bir kanun aracılığıyla devlet başkanına daha fazla koruma sağlanması İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ile uyuşamaz” dedi.

Kaynak: EuroNews

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Büşra Takmaklı, Perihan Elif Yüzbaşıoğlu ve Emel Varsın tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: