İçeriğe geç

Avrupa Komisyonu Başkanı: Polonya Anayasa Mahkemesi’nin kararı Avrupa Birliği’nin temellerini sorguluyor

by 02/11/2021

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Polonya Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa Birliği düzenlemelerinin ulusal yasalara karşı üstünlüğüne meydan okuyan bir yargıda bulunmasının, Avrupa Birliği’nin kuruluş amaçlarıyla çatıştığını belirtti.

Avrupa Parlamentosu’nda yaşanan tartışmada Ursula von der Leyen uyarısını, AB’ye katılımın temel ilkesinin, AB düzenlemelerinin üstünlüğünü kabul etmek olmasına rağmen Mahkeme’nin, Polonya Anayasası’nın AB yasalarına üstün olduğu kararına varması üzerine yaptı.

Polonya Anayasının Mahkemesinin kararı, Polonya ile AB arasındaki gerilimi tırmandırdı.

Von der Leyen, Polonya’nın kararının “AB’ye doğrudan meydan okuma” olduğunu ve yargı bağımsızlığının korunmasına zarar verdiğini söyledi. Von der Leyen, bir AB üyesinin, AB antlaşmalarının kendi anayasasına uygunluğunu ilk kez sorguladığını da ifade etti.

“Hukukun üstünlüğü, bizim birliğimizi bir arada tutan birleştirici unsurdur” diyen Von der Leyen kararın, bağımsız mahkemelerin olmaması halinde haklarını tehdit altında bulabilecek Polonyalılar için “ciddi sonuçları” olabileceğini sözlerine ekledi.

Von der Leyen, alınan kararın AB’nin hukuk düzenini zedelediğini vurguladı. Bunun yanı sıra, AB üyeleri arasında eşit hakları, yasal güvenliği ve güven ortamını ancak tek bir vücut halinde uygulanacak hukuk sisteminin garanti edebileceğini belirtti.

Von der Leyen, AB’nin Polonya’nın Anayasaya mahkemesini bağımsız bir mahkeme olarak tanımadığını da belirtti.

Kaynak: The First News

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Sertan Yıldırım, Ömer Buğrahan Hıdıroğlu ve Doğukan Aktaş tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: