İçeriğe geç

Ekvador’da yerli halk, Amazonlar’da petrol çıkarılmasına karşı Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor

by 02/11/2021

Yerli örgütler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir koalisyon, ülkenin petrol üretimini ikiye katlamayı amaçlayan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine karşı Ekvador Anayasa Mahkemesi’nde anayasaya aykırılık davası açtı. Dava konusu kararname, Başkan Guillermo tarafından 7 Temmuz’da yayımlanan ve halihazırda günde 500 varilden az olan petrol üretimini günde 1 milyon varile yükseltmek için çeşitli eylemlerin bulunduğu 95 sayılı yürütme kararnamesi.

Anayasaya aykırılık davasında hükümet kararının, yerli halkların uluslararası olarak tanınan önceden görüşünün ve özgür ve bilgilendirilmiş rızasının alınma hakkının yanı sıra diğer toplu haklarını da ihlal ettiği iddia ediliyor.

Waorani halk önderi Nemonte Nenquimo, “bu dava başkan Lasso’ya karşı açılmış bir dava, çünkü onun yaşam hakkımıza ve doğa hakkımıza saygı göstermediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Geçen sene, “Nobel Çevre Ödülü” olarak bilinen Goldman Ödülü’nü kazanan aktivist, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Ekvador’un Amazon bölgesindeki tüm topluluklar için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Nenquimo “memleketimiz satılık değildir” ifadesini kullandı.

Ayrıca yerli lider, Amazon bölgesindeki kritik noktalarda madencilik faaliyetlerini artırmayı ve “yabancı madencilik şirketlerinin Amazonlar’a girişini hızlandırmak için çevre kontrollerini gevşetmeyi” hedefleyen 151 sayılı başka bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sebebiyle Anayasa Mahkemesi’nde ikinci bir dava açmak istiyor.

Ekvador Yerli Milletler Konfederasyonu (EYMK) başkanı Leonidas Iza, Cumhurbaşkanlığı kararının “(petrol aramanın) tüm Ekvador Amazonları için yıkıcı ve negatif etkilerini hesaba katmadan” yerli halkı yok saymasını eleştirdi.

Ayrıca, üretimin çoğaltılmasına ilişkin kararnamenin uygulanmasına yönelik her türlü girişimin, ücretsiz ve bilgilendirilmiş danışma hakkı güvence altına alınana kadar derhal askıya alınmasını talep etti.

Lasso hükümeti tarafından, ülkedeki petrol üretimini ve madenciliği artırmaya yönelik kabul edilen politikaların, ekonomiyi güçlendirme ve yoksulluğu azaltma amacını hedeflediği ifade ediliyor. Bununla birlikte, yerli örgütler, on yıllar boyunca edindikleri deneyimlerin, faydaların topluluklara ulaşmadığından ve madencilik faaliyetlerinin doğa ve yaşam biçimleri için telafisi mümkün olmayan riskler ve felaketler taşıdığından şikâyet ediyor. 

Davacılar, hükümetin planlarının, gezegendeki en yüksek biyolojik çeşitlilik düzeylerinden bazılarına ev sahipliği yapan ve Ekvador’da Shuar, Achuar, Kichwa, Waorani, Shiwiar, Andoa halklarının topraklarını kapsayan yağmur ormanlarının uzak bölgelerini hedeflediğini iddia ediyor.

Kaynak: UOL

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Yusuf İkbal Çelik, Ahmet Asım Keskin ve Kübra Nur Bölür tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: