İçeriğe geç

Birleşik Krallık Hükümeti, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin Etkisini Azaltmaya Yönelik Planlarını Açıkladı

by 03/11/2021

Birleşik Kralık Adalet Bakanı Dominic Raab, İnsan Hakları Yasası’na ilişkin planladıkları revizyonu açıkladı.

İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin bireyleri “insan haklarına yönelik gereksiz müdahalelerden” korumak yerine, “devlete çok fazla sorumluluk’’ dayattığına dikkat çeken Dominic Raab, Birleşik Krallık hükümetinin, bakanların hatalı olarak değerlendirdiği İHAM kararlarını, yine kendi değerlendirmeleri doğrultusunda doğru hale getirmeye yönelik geçici mevzuat çıkartmasını sağlayacak bir mekanizma tasarladığını söyledi.

“Ülkenin hukuk normlarını yorumlama konusunda son sözün Strasbourg’da değil, Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi’nde olması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca kanun koyucunun yetkilerinin gerek uluslararası gerek ulusal alanda yıpratılmasının önüne geçmeyi ve yasama yetkisinin gücünü muhafaza etmeyi amaçlıyoruz.”

Bununla birlikte Raab, İHAM’ın Birleşik Krallık askeri güçlerine ilişkin konularda karar vermesini en basit ifadeyle “yanlış” olarak değerlendirdi. Nitekim bir hükümet raporunda yer verilen Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri açıklamasında ‘İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi uyarınca yaptırımla karşılaşabilme endişesinin askeri birlikleri zor duruma soktuğu’ bildirildi.

Bunun devamında Dominic Raab, “Avrupa Anlaşması’nın müzakere süreçleri tarihini okuyanlar görecektir ki bunun hiçbir zaman sınırları aşan bir etkiye sahip olması öngörülmemişti… Herhangi bir mahkemenin, hukuku uygulamak yerine kararlar yoluyla etkin şekilde yeni bir hukuk yaratmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla buna bir göz atmamız gerekeceğini düşünüyorum” diye ekledi.

Ayrıca Raab, “Ulusal sağlık sistemimiz ve sosyal yardımlarımızı düzenlemek veya polisimize ne yapacağını söylemek Strasbourg’daki Avrupa Mahkemesi’nin işi değildir.” diye ekledi.

Raab, kararların “düzeltilmesi” planlarıyla ilgili olarak “sorunları tespit ediyoruz ve bunları düzelttiğimizden emin oluyoruz. Düzenli yasama alışkanlığını edinmek istiyoruz ve bize bunu sağlayacak bir sistem üzerine düşünüyoruz” dedi.

“Mahkemelerce düzgün ve usule uygun şekilde verişmiş olduğu halde yanlış olduğunu düşündüğümüz kararlara rastladığımızda yapılması gereken, Parlamento’nun bunları düzeltmek için yasa yapması.”

Kaynak: Irish Legal News

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Elif Ceren Altın,Muhammet Enes Gündüz ve Seyfullah Tunç Şahingöz tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: