İçeriğe geç

İspanya’nın önde gelen partileri Anayasa Mahkemesi yargıçlarının yenilenmesi konusunda anlaştı

by 03/11/2021

İspanya’da Başbakanlık ofisi, iktidardaki Sosyalist Parti’nin, ana muhalefetteki Halk Partisi ile Anayasa Mahkemesi’nin kadrosunu yenilemek için anlaşmaya vararak, yıllarca süren bir açmaza son vermenin yolunu açtığını duyurdu.

12 kişilik yüksek mahkemede yargıçların üçte birinin dokuz yıllık görev süresi, son iki yılda dolmuştu. Bir yargıcın Anayasa Mahkemesi’ne atanabilmesi için Meclis’te, muhafazakar Halk Partisi’nin desteği olmadan erişilmesi imkansız olan beşte üç çoğunluk gerekiyor.

Başbakan Pedro Sanchez, sol koalisyonun azınlık hükümetinin başında. İspanya’nın kutuplaşmış siyasi ortamında, iki büyük partinin uzlaştığı çok az konu bulunuyor.

Oylama 25 Ekim haftasında yapılacak ancak 3 yıldır bloke olan ve yüksek mahkemelere yeni yargıç atanmasının önünde engel teşkil eden yargıçların yönetim organı Yargı Genel Kurulu’nu (CGPJ) içermeyecek.

CGPJ’nin yenilenmesi, Yüksek Mahkeme ve diğer üst mahkemelerin başkanlarının da art arda değiştirilmesini sağlayacak.

Sanchez’in ofisinden yapılan açıklamada, iki partinin Kamu Denetçisi, Sayıştay ve Ulusal Veri Koruma Dairesi’ndeki üst düzey memurları yenileme konusunda anlaştığı belirtildi.

Sanchez’in solcu Unidas Podemos ile koalisyon hükümeti, sık sık yapılan seçimlerle yaklaşık beş yıl süren siyasi istikrarsızlığın ardından, 2020’nin başlarında kontrolü ele aldı ve o zamandan beri İspanya’yı göreceli bir kurumsal normalliğe döndürmeyi başardı.

Halk Partisi ile yapılan anlaşma, hükümetin 2022 yılı bütçe tasarısına destek aradığı ve ekonominin zorlu pandemi sonrası toparlanmasını desteklemek için AB ödemeleri olarak yatırımlarda 40 milyar avro (46 milyar dolar) rekor devlet fonu vaat ettiği bir zamanda geldi.

Geçen yıl hükümet, Halk Partisi’nin aleyhte oy vermesine rağmen bütçeyi kabul ettirmeyi başarmıştı.

Kaynak: Reuters

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ceyda Aygün, Ece Dilara Bağrıaçık ve Ramazan Dursun tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: