İçeriğe geç

İspanya Anayasa Mahkemesi COVID-19 nedeniyle alınan “alarm durumu” kararını anayasaya aykırı buldu

by 04/11/2021

İspanya Anayasa Mahkemesi 27 Ekim Çarşamba günü, İspanyol hükümeti tarafından COVID-19 salgınıyla mücadele için kararlaştırılan ikinci alarm durumu kararını anayasaya aykırı buldu. Yüksek Mahkeme’nin on yargıcından dördü, karara karşı oy kullandı.

İspanyol hükümeti, pandemiyle mücadelede yasal bir araç olarak, 20 Kasım ile 9 Mayıs arasında ikinci kez alarm durumu kararı almıştı.

İlk alarm durumu ilanı Mart 2020’de kararlaştırılmış, ardından da Temmuz ayında anayasaya aykırı olduğuna karar verilmişti

İlan edilen iki alarm durumu da, Sosyalist Parti’den ve merkez sağ parti Halk Partisi’nden sonra mecliste en büyük üçüncü grup konumundaki aşırı sağcı parti Vox tarafından yargıya taşınmıştı.

İlk alarm durumu, çeşitli olağanüstü önlemlerin yanında hareketliliğe ciddi kısıtlamalar, ülke çapında bir karantina ve gece sokağa çıkma yasağı getirmişti.

Mahkeme, hükümetin virüsün yayılmasını engellemek için getirdiği yasakların temel hakları sınırlandırmasından dolayı, meclis onayı gerektiren olağanüstü hal kararıyla yapılması gerektiğini belirtti.

Mart 2020’den bu yana İspanya’daki hukuk uzmanları arasında olağanüstü halin gerçekten gerekli olup olmadığı veya pandemiyi kontrol etmek için başka yasal araçların kullanılıp kullanılamayacağı konusunda birçok tartışma yaşandı. Şimdiye kadar bu virüs, ülkede 80,000’e yakın insanın hayatına mal oldu.

Kaynak: Euractiv

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ömer Buğrahan Hıdıroğlu, Ceyda Aygün, Ayten Şimşek ve Yusuf İkbal Çelik tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: