İçeriğe geç

Bulgaristan Anayasa Mahkemesi çifte vatandaşlığı nedeniyle ekonomi bakanını atayan Cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal etti

by 10/11/2021

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Kiril Petkov’u ilk geçici hükümette ekonomi bakanı olarak atadığı 10 Mayıs tarihli kararnamesi anayasaya aykırı bulundu. 

Aykırılık, Anayasa Mahkemesi tarafından 11 oyla karara bağlanırken yargıç Georgi Angelov, kabul edilebilirlik konusunda özel bir görüş yazdı.

Kararın gerekçesi, Petkov’un 10 Mayıs’ta bakan olduğu sırada sadece Bulgar vatandaşı değil, aynı zamanda Kanada vatandaşlığına sahip olması.

Cumhurbaşkanının kararnamesinin kısmen Anayasa’ya aykırı bulunmasının geriye dönük bir etkisi bulunuyor. Bu da iptal edilen kısmın, atama tarihinden itibaren geçersiz olduğu ve tartışmanın bakan tarafından verilen kararların geçerli olup olmadığı etrafında döndüğü anlamına geliyor.

Kiril Petkov, Mahkeme’nin kararının açıklanmasından kısa bir süre sonra Facebook’ta durumu kabul ettiğini ve 21 Nisan’da vatandaşlıktan çıkmak için irade beyanını imzaladığını duyurdu. Kanada pasaportunu teslim edip bir ücret ödediğini ve Bulgaristan Anayasası’na karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğinden emin olduğunu belirtti.

Kiril Petkov, karardan bir gün önce Anayasa Mahkemesi’nden kendisini ikinci ve son kez dinlemesini istemişti; ancak mahkeme bu talebi reddetmişti.

Hukukçular, bunun Anayasa tarafından tanınan savunma hakkını ihlal ettiğini ifade ediyor. Onlara göre, eski bir bakanın ve yeni kurulan bir siyasi partinin liderinin Anayasa’yı ihlal ettiği iddiası, Petkov’un kamusal itibarını, itibarını ve haysiyetini ciddi şekilde etkiliyor. Bunlar Anayasa’nın 32. Maddesi ve İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına Dair Sözleşme’nin 8. maddesi ile güvence altına alınan mahremiyet hakkının temel unsurları.

Anayasa’nın 32. maddesine göre: “Vatandaşların özel hayatı dokunulmazdır. Herkes, özel ve aile hayatına hukuka aykırı müdahalelere ve şeref, haysiyet ve itibarının zedelenmesine karşı korunma hakkına sahiptir.”

Kiril Petkov, 21 Nisan’da Kanada pasaportundan vazgeçtiğini açıklamıştı; ancak Ottawa makamlarından gelen belgeler, vatandaşlığını 20 Ağustos’ta kaybettiğini gösteriyor. “Değişime Devam Ediyoruz” partisi lideri çifte vatandaşlığının kaldırmasının reddedilmesini duyurmasının yeterli olduğunu tekrarladı.  OFFNews’e verdiği bir röportajda bu durumun yeterli olduğunu söyleyen Prof. Ognyan Gerdjikov da aynı şeyi düşünüyor. 

Kanada vatandaşlığı nedeniyle İhtisas Savcılığı’nda eski bakan hakkında soruşturma devam etmekte. Bunun nedeni ise, Petkov tarafından işlenen bir suçla ilgili bir vatandaştan e-posta ile gönderilen bir ihbar.

Kiril Petkov’un vatandaşlığının hikayesi, 55 GERB milletvekilinin Rumen Radev’in Kiril Petkov’u bakan olarak atadığı kararnameyi anayasaya aykırı ilan etme talebi üzerine Ağustos ayında Anayasa Mahkemesine ulaşmıştı. Gerekçeleri, çifte vatandaşlığı nedeniyle ekonomi bakanının Anayasa’yı ihlal ettiğiydi.

Kaynak: Novinite

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Büşra Takmaklı, Dilara Gül Erbaş, Işıl Gizem Demirtaş, Nezir Münedi Danışman, Perihan Elif Yüzbaşıoğlu ve Şirin Çakır tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: