İçeriğe geç

Portekiz, milletvekillerinin sosyalistlerin bütçesini reddetmesinin ardından erken seçime gidiyor

by 12/11/2021

Portekiz Cumhurbaşkanı Perşembe akşamı Parlamento’yu feshetti ve ülkenin 30 Ocak’ta erken seçim için sandık başına gideceğini duyurdu.

Ülke geçen hafta milletvekillerinin, Başbakan Antonio Costa tarafından önerilen 2022 devlet bütçesini reddetmesiyle siyasi bir krize girdi.

Karar, 2015’ten beri Portekiz’i yöneten azınlıktaki Sosyalist Parti (PS) hükümet ittifakına son verdi.

Portekiz’de 1974 yılında demokrasinin ilan edilmesinden bu yana ilk defa bütçe kanunu reddedildi.

Başkan Marcelo Rebelo de Sousa televizyondaki konuşması sırasında yenilginin “hükümetin tabanına epeyce zarar verdiğini’’ ve 2022’nin “ülkeyi vuran pandemiden ve sosyal krizden sürdürebilir bir çıkış için belirleyici bir yıl olacağını’’ söyledi

Seçim, 10,3 milyonluk ülke için hassas bir zamanda gerçekleşiyor. COVID-19 pandemisinden sonra ekonominin canlanmasına yardımcı olmak için Avrupa Birliği’nden gelen yaklaşık 45 milyar avroluk yardım dağıtılmaya başlandı.

Usuli gereklilikler göz önüne alındığında, yeni bir devlet bütçesi önerisi Nisan ayına kadar parlamentonun önüne gelmeyebilir. Bu durum ekonomik toparlanmaya bir son verebilir.

Costa, geçici başbakanlıktan istifa etmeyi reddetmişti ve sosyalistlerin “güçlendirilmiş, istikrarlı ve kalıcı çoğunluk” kampanyasına liderlik etme sözü vermişti. Merkez soldaki PS, Portekiz’in 230 sandalyeli parlamentosunda sadece 108 sandalyeye sahipti.

Costa’nın partisi geçen ayki belediye seçimlerinde genel olarak zafer kazanmasına rağmen 2017’den daha düşük oy almış ve başkent Lizbon’da sürpriz bir yenilgiye uğramıştı.

Bu sırada muhalif Sosyal Demokrat Parti, Aralık ayında kendi içinde bir liderlik seçimi yapmaya hazırlanıyor.

Son kamuoyu anketleri Sosyalist Parti’nin yeniden seçimi kazanacağını ancak yine meclis çoğunluğunun gerisinde kalacağını gösteriyor.

Geçen haftaya kadar hükümetle ittifak kuran aşırı sol Komünist Parti ve Sol Blok, son seçimlerde popülerliklerinin tek rakamlara gerilediğini gördü.

Geleneksel merkez sağcı muhalefet partileri kaosa sürüklenmiş vaziyette. Hem ana muhalefetteki Sosyal Demokrat parti hem de muhalefetin küçük ortağı olan Halk Partisi’nin içerisinde lider belirleme konusunda bölünmeler bulunmakta.

2019’da yapılan son seçimlerde on parti, birbirleriyle müzakere etmek zorunda oldukları parçalı bir Meclis’te kendilerine yer bulabilmişti.

En çarpıcı olanı ise henüz kurulalı üç yıl olmasına rağmen hızla yükselen Portekiz’in ilk sağçı popülist partisi olan Chega!*. Şu anda sadece bir adet milletvekili olmasına karşın anketler Chega Partisi’nin ilk yapılacak seçimlerde yirmi sandalye kazanarak, oyun kurucu olabileceğini gösteriyor.

*Portekizce’de yeter anlamına gelmektedir.

Kaynak: Euronews

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında İnci Sena Gereklioğlu, Ömer Buğrahan Hıdıroğlu, Furkan Alim Göller, Ceyda Aygün ve Ecemgül Turgut tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: