İçeriğe geç

Kamboçya Parlamentosu üst düzey yöneticilerin çifte vatandaş olmasını yasaklayan anayasa değişikliğini kabul etti

by 15/11/2021

Kamboçya Ulusal Meclisi, ülkenin üst düzey yöneticilerinin, çifte vatandaşlık nedeniyle diğer ülkelerin yargısal yetki alanına girmesini yasaklayan anayasa değişikliğini Pazartesi günü oybirliğiyle kabul etti. Bu anayasa değişikliği Ulusal Meclis Başkanı, Senato Başkanı, Başbakan ve Anayasa Konseyi Başkanının Khemer uyruklu olmasını amaçlıyor.

Kamboçya Ulusal Meclis Başkanı Samdech Heng Samrin, söz konusu anayasa değişikliklerinin, haklarında çifte vatandaşlık yasağı getirilen liderlerin başkanlık ettiği siyasal organların önemi sebebiyle gündeme geldiğini açıkladı. Samrin, söz konusu organlar Kamboçya’nın bağımsızlığını ve egemenliğini sağladığı için bu değişiklikler “Kamboçya Krallığının ulusunu, toprak bütünlüğünü ve ulusal çıkarlarını korumayı, ulusun içişlerine dışarıdan müdahaleyi veya ulusal ve uluslararası politikalarının dışarıdan yönlendirilmesini önlemeyi amaçlamaktadır” şeklinde konuştu.

Kamboçya Halk Partisi’nin genel başkanlığını yürüten ve 1979’dan itibaren iktidarı elinde bulunduran Başbakan Hun Sen, bu değişikliklere öncülük etti. Kamboçya Halk Partisi tarafından partinin üst pozisyonlarında çifte vatandaş bulunmadığı belirtilirken muhalefet partisinde mevcut olduğu belirtildi.

Anayasa değişikliklerinin ülkedeki demokrasi üzerinde olası sonuçları olduğu belirtiliyor. Bazı liderlerin, vatandaşlık statüleri nedeniyle yüksek görevlerde bulunmalarının engellenmesinden dolayı Kamboçyalılar siyasi liderleri hakkında özgürce karar veremiyor. Ulusal Meclis’in güncel haliyle, Kamboçya vatandaşları diğer politik partilere oy vererek Kamboçya Halk Partisi’nin etkisini azaltmak isterse belirli zorluklarla karşılaşıyor. Anayasa değişikliğinin Kamboçya vatandaşlarının anayasal temsilinin sağlandığı bir referandum yerine siyasal iktidarın iradesinden kaynaklanması endişe verici.

Kamboçya’da anayasa değişiklikleri yürürlüğe girmeden önce, Senato ve Anayasa Komisyonu tarafından onaylanmalı ve ayrıca Kral Norodom Sihamoni tarafından imzalanmalı.

Kaynak: Jurist

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Doğukan Aktaş, Elif Ceren Altın, Muhammet Enes Gündüz, Ramazan Dursun ve Seyfullah Tunç Şahingöz tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: