İçeriğe geç

Togo Anayasa Mahkemesi: “Kamu binalarına erişim için sağlık kartı gösterme zorunluluğu anayasaya uygun”

by 17/11/2021

Togo’nun tamamında kamu binalarına giriş yapan herkesin Covid sağlık kartı ibraz etmesi artık zorunlu. Togo Anayasa Mahkemesi, daha önce sadece Golfe ve Agoè-nyivé vilayetlerinde uygulanan tedbirin genişletilmesini geçtiğimiz günlerde onayladı.

İlgili yasanın 1.maddesi şunu belirtiyor: “Ulusal topraklar genelinde herhangi bir kamu binasına kabul aşağıdaki belgelerden birinin sunulmasına tabidir. Covid-19’a karşı aşı belgesi, son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonuçlanmış PCR testi ya da yasal olarak doktor tarafından onaylanan aşıdan muafiyet belgesi. Başbakan, salgının gelişimine bağlı olarak ülkenin her bölgesinde yukarıdaki hükümleri güçlendirmek veya hafifletmek adına önlemler alabilir.”

Togo Anayasa Mahkemesine göre yasanın 2. maddesi, yukarıda belirtilen belgeleri sağlamaktan muaf tutulanları göz önünde bulundurmakta.

Hükümetin yasa tasarısının ilk taslağını ayrımcı olduğu gerekçesiyle reddeden yargıçlar, yeni yasanın “1. maddede belirtilen tedbirlerin halk sağlığının korunmasına yönelik olması nedeniyle” anayasaya uygun olduğunu söyledi.  Yargıçlar, “1. maddenin 2. paragrafı, pandeminin gelişimine ve yerel koşullara bağlı olarak bunları değiştirme imkanı sağladığından, söz konusu önlemler mutlak bir şekilde uygulanmaz ve kalıcı değildir.” diye ekledi.

Kaynak: Togo First

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Haydar Alp Gümüşer, Şirin Çakır ve Yağmur Bahadır tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: