İçeriğe geç

Kolombiya’da bir mahkeme, Devlet Başkanı’nın seçim güvencelerini askıya alacak anayasa değişikliğini imzalamasını yasakladı

by 19/11/2021

Bogota’da bir mahkeme, gelecek yıl yapılacak seçimlerde hile yapılmasına kapı aralayacak tartışmalı bir anayasa değişikliği teklifinin Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque tarafından onaylanmasını yasakladı.

İlgili mahkeme, 2022 bütçesinde bulunan bir maddede, seçim kampanyalarında kamu fonlarının kullanılmasını önleme amacı olduğu gerekçesiyle yasanın Devlet Başkanı tarafından imzalanmasına izin vermedi.

Hukukçular, seçim uzmanları ve muhalif siyasetçiler, anayasaya aykırı olduğunu ve halkın parasıyla oyların satın alındığını iddia ederek Güvenceler Kanunu olarak bilinen kanunun bazı maddelerinin 2022 seçimlerine kadar askıya alınmasına itiraz etmişti.

Anayasaya aykırı olduğu iddia edilen 2022 bütçesini kabul eden 71 milletvekili hakkında da suç duyurusunda bulunulmuştu.

Bogota Bölge İdare Mahkemesi, Duque’un Kongre’deki koalisyonunun hukuku çiğneyip çiğnemediğine karar verebilmesi amacıyla anayasa mahkemesinin 30 günlük bir süre tanımak amacıyla Güvenceler Kanunu’ndaki değişikliği askıya aldı.

Başkan Duque’un aşırı sağcı Demokrat Merkez Parti’nde milletvekili olan ve hakkında suçlamalar bulunan Edward Rodriguez, Adli Disiplin Kurulu’ndan, Güvenceler Kanunu’nun uygulanmasında ısrar eden hakimin soruşturulmasını isteyeceğini söyledi.

Mahkeme kararı, özel müteahhitler aracılığıyla yerel ve bölgesel hükümetlerden kampanya fonları sağlamayı uman politikacılar için geçici bir sıkıntı yarattı.

Güvenceler Kanunu’nun askıya alınmasını eleştirenler, yozlaşmış politikacıların ve kampanyalarını finanse eden özel müteahhitlerin Anayasa Mahkemesi kararı öncesinde yerel ve bölgesel hükümetleri yıpratacağından korktuklarını dile getirdi.

Bu olasılık en azından 30 günlüğüne imkânsız hale geldi.

Eğer Anayasa Mahkemesi, bir ay içerisinde Güvenceler Kanunu’nda yapılan geçici değişikliğin askıya alınmasına karar vermezse, yerel ve bölgesel rüşvet fonlarının kullanımı yeniden mümkün olacak.

Kaynak: Colombia Reports

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Ömer Buğrahan Hıdıroğlu, Oytun Şener, Muhammed Enes Gündüz, Ecemgül Turgut ve İnci Sena Gereklioğlu tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: