İçeriğe geç

Polonya Başsavcısı, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın cezaları hakkında Anayasa Mahkemesi’nden görüş istedi

by 02/12/2021

Polonya Başsavcısı, Polonya Yüksek Mahkemesi’nden Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) Polonya’ya ceza uyguladığı yasal hükümlerin Polonya Anayasası ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmesini istedi.

Eylül ayında ABAD, Polonya’da Çek sınırı yakınındaki Turów açık döküm linyit madeninin çevresel etkileri sebebiyle kapatılmasına karar vermişti. Divan, Polonya’dan 20 Eylül’den itibaren bu karara uyulmayan her gün için 500.000 Euro ödemesini istemişti.

ABAD ayrıca, Yüksek Mahkeme bünyesindeki hakimlerin disiplin kurulu bağımsızlıktan yoksun bulmuş ve kurulun, hükümete karşı gelen yargıçları susturmak için kullanılabileceği gerekçesiyle askıya alınmasını talep etmişti. Adalet Divanı, Ekim ayında bu karara uymadığı için Polonya’ya günlük 1 milyon Euro para cezası vermişti. 

Polonya Başsavcılığı, “Başsavcının görüşlerinin, Adalet Divanı’nın ilgili kararlarının Polonya Anayasası’nın hükümlerini ve Polonya Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını görmezden gelerek, Avrupa Birliği’nin anlaşma yetkilerini hukuka aykırı bir biçimde genişlettiği” yönünde olduğuna ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Başsavcılığın, ABAD tarafından gerçekleştirilen eylemlerin yasallığının gözden geçirilmesi amacıyla “en yüksek dereceli mahkeme” olarak Polonya Anayasa Mahkemesi’ne başvurması gereğinin ortaya çıktığı ifade edildi.

Başsavcı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nden Polonya Anayasası’nın, Avrupa Birliği’nin İşleyişine İlişkin Anlaşma’nın 279. maddesine uygunluğunun gözden geçirilmesini talep etti. Bu maddeye göre “ADAB, karara bağlanan ihtiyati tedbirlere uyulmaması halinde finansal cezaların uygulanmasına izin verdiğini kabul eder.”

Açıklamada “Başsavcı, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın başkanına veya mahkeme hakimine, Polonya Cumhuriyeti’nin anayasal organlarının işleyişinden veya sistemin şeklinden dolayı ihtiyati tedbir uygulama yetkisi veren 39. maddeye de itiraz etmiştir” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: The First News

Bu haber, BAU Hukuk Fakültesi LAW 2018 Current Constitutional Developments dersi kapsamında Doğukan Aktaş, Elif Ceren Altın, Elif Yüzbaşıoğlu ve Şirin Çakır tarafından çevrilmiştir.

From → Haberler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: